1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak nie reagować przesadnie?

123rf
123rf
Jak zachować umiar w reagowaniu na to, co się nam przydarza? Radzi psycholożka i autorka poradników dr Judith P. Siegel.

 

Jak zachować umiar w reagowaniu na to, co się nam przydarza? Radzi psycholożka i autorka poradników dr Judith P. Siegel. Istnieją dwa rodzaje przesadnych reakcji. Zewnętrzne, kiedy krzyczymy, jesteśmy złośliwi, napastliwi, agresywni, obwiniający, krytykujący, płaczemy. I wewnętrzne, gdy nieprzyjemne zajście lub trudne zdarzenie przeżywamy jeszcze raz, odtwarzając ciągle w myślach przebieg akcji i denerwujemy się. Jakie są strategie uspokajania naszych emocji, by nie reagować przesadnie?

1. Dbaj o swój stan emocjonalny

Chodzi o to, żeby dobrze się sobą opiekować, na przykład być wypoczętą i wyspaną, a także zdrowo się odżywiać i korzystać z ruchu na świeżym powietrzu. Gdy dbamy o swoje ciało i psychikę, zmniejszamy prawdopodobieństwo, że nadmiernie zareagujemy emocjami. 2. Poczuj w ciele reakcję

To sztywność w karku, ścisk w żołądku, walenie serca? Kiedy skontaktujesz się bardziej z ciałem, niż z myślami, „oszukasz” mózg. Zwrócisz się do jego części odpowiedzialnej za uczucia, a nie za myślenie (a to właśnie tu są stare wzorce, które są odpowiedzialne za przesadne reakcje). Wtedy przyjdzie uspokojenie i nie wypowiesz słów, których później możesz żałować.

3. Myśl jasno

Teraz jest już to możliwe, bo skontaktowałaś się z emocjami poprzez ciało. Powstrzymaj się od wypowiedzi i spokojnie wysłuchaj drugiej strony. Daj sobie czas na logiczne myślenie. Może tak naprawdę nic złego się nie dzieje.

4. Spokojnie oddychaj

Zanim odpowiesz, postaraj się uczynić twój oddech wolniejszym. Głęboki oddech daje mózgowi sygnał, że wszystko jest w porządku, że nie trzeba walczyć. W takich okolicznościach jest prawdopodobieństwo, że rozegrasz sprawę pokojowo.

5. Zidentyfikuj emocje, które jeszcze czujesz

Może się zdarzyć, że po zajściu nie będziesz się czuła dobrze. To znak, że jakieś uczucia jeszcze domagają się przeżycia. Może nadmiernie reagujesz na czyjeś żarty, bo boisz się lekceważenia i odrzucenia? Albo masz nieuświadomione przekonanie, że należy się bronić, bo nie ma w tobie zaufania do ludzi? Teraz już na spokojnie wejrzyj w głębiny swojej psychiki, by rozwiązać zagadkę swoich nadmiernych emocji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze