1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak radzić sobie z tęsknotą?

Jak radzić sobie z tęsknotą?

fot.123rf
fot.123rf
Wzdychasz, rozpamiętujesz, myślami jesteś gdzie indziej. Tęsknisz. Za dawnymi czasami, za rodziną, ukochaną osobą, za tymi, którzy odeszli. Tęsknota nie powinna jednak zdominować teraźniejszości. Te ćwiczenia ci w tym pomogą.

1. Zastanów się najpierw, za czym tęsknisz. Za rodzicami, dzieciństwem, rodzinną miejscowością, a może jakąś ideą? Jak się to przejawia? Nie uciekaj od tego, ale postaraj się jak najdokładniej poczuć tę tęsknotę. Skup się i zapamiętaj, jakie myśli i uczucia się w tobie pojawiają. Nie broń się przed łzami. Zrozumienie, za czym tęsknisz i jakie uczucia ci towarzyszą, pozwoli na zaakceptowanie tego stanu.

2. Jeśli mieszkasz z dala od miejsca, w którym się wychowywałeś, i dręczy cię tęsknota, zadbaj o relacje z tymi, którzy są dla ciebie ważni, a którzy tam zostali.
Zbierz informacje, kiedy mają urodziny i imieniny, wysyłaj im kartki. Daj znać, że pamiętasz, mimo że jesteś daleko. Pilnuj się tylko, by nie idealizować tamtego miejsca i ludzi. To może być przeszkodą do budowania nowych relacji tam, gdzie jesteś teraz.

3. Jeśli mieszkasz za granicą i tęsknisz za krajem, możesz wykorzystać ten czas, by dostrzec to wszystko, co ci się w nim podoba.
Przyjrzyj się temu, co ciągnie cię do powrotu. To wszystko wzbogaci twoje doświadczenie.

4. Jeśli wracasz myślami do dzieciństwa, lat szkolnych czy czasów studenckich i nie możesz sobie poradzić z poczuciem, że wszystko, co najlepsze, jest już za tobą, uświadom sobie, że ten rodzaj myślenia nie pomoże ci w odnalezieniu spokoju i poczucia zadowolenia z siebie.
Odnajdź to, co naprawdę jest źródłem twojej tęsknoty. Przywołaj pamięcią dobre i złe chwile. Jeśli pamiętasz tylko o pozytywnych aspektach i nadmiernie idealizujesz ten czas, może warto zastanowić się, co przeszkadza ci w cieszeniu się z chwili obecnej.

5. Jeśli nie radzisz sobie z przeżyciem i zaakceptowaniem jakiejś straty, zwróć się o pomoc do psychoterapeuty.
Niektórzy potrafią tak skrzętnie ukryć w sobie emocje, że stają się niczym pancerna puszka z tajemniczą zawartością. Niestety, skumulowane i nieprzepracowane uczucia zjadają nas od środka.

6. Jeśli tęsknisz za swoim eks, spróbuj poświęcić temu chwilę. Przypomnij sobie miłe momenty spędzone razem.
Następnie zastanów się, co takiego sprawiło, że nie jesteście razem. Możesz wziąć kartkę i to wszystko opisać. Możesz też zebrać związane z tą osobą przedmioty (listy, wydrukowane maile, zdjęcia), obejrzeć, a następnie zapakować do pudełka. Pamiętaj, by nie przekreślać wszystkiego. Do dobrych doświadczeń zawsze możesz powrócić pamięcią. One cię w jakiś sposób ukształtowały i wpłynęły na to, gdzie jesteś teraz. Pudełko możesz umieścić w piwnicy lub poprosić kogoś zaufanego o przechowanie.

7. Jeśli tęsknisz za straconą miłością, pamiętaj, by nie zaprzeczać swoim uczuciom.
Zwłaszcza w początkowym okresie, tuż po rozstaniu, możesz doświadczać bardzo trudnych emocji. Bądź dla siebie wyrozumiały. Rozejrzyj się za wsparciem. Poczucie, że masz się komu wyżalić, spędzić razem czas czy też po prostu, że jesteś dla kogoś ważny, jest bezcenne i pomaga w stopniowym powrocie do równowagi. Staraj się powoli przenosić swoją uwagę z przeszłości na teraźniejszość i po trochu w przyszłość – na siebie i swoje potrzeby. Często wymaga to zajęcia się czymś przyjemnym albo ważnym dla nas. Niektórzy rzucają się w wir pracy, co pozwala oderwać się od przykrych myśli. Ale trzeba uważać, żeby z tym nie przesadzić.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze