Filmy na faktach oddziałują na nas jak żadne inne – bo do nich scenariusz napisało prawdziwe życie. Wybrałyśmy osiem najlepszych, które znajdziesz na platformie Netflix. Niektóre z tych historii wbijają w fotel, inne wzruszają do łez – ale wszystkie zostają w głowie na długo.
„Śnieżne bractwo” – hiszpański kandydat do Oscara – to przerażająca, prawdziwa historia lotu 571 i jego pasażerów. W 1972 roku na pokład urugwajskiego samolotu weszło 45 osób, z których większość stanowili członkowie drużyny rugby lecący na mecz do Chile. Ten jednak nigdy się nie odbył – samolot rozbił się w Andach. Przeżyło 29 pasażerów. Reżyser J.A. Bayona bez upiększeń i taniej sensacji pokazuje dramatyczną walkę rozbitków o przetrwanie. Odcięci od świata, w samym sercu lodowej pustki, mierzyli się z mrozem, głodem i pragnieniem – i musieli zrobić rzeczy, o których wcześniej nawet nie śmieli myśleć, by mieć choć cień szansy na przetrwanie. Film bazuje na książce „La sociedad de la nieve” autorstwa Pablo Vierciego, który zebrał relacje ocalałych i przeprowadził dochodzenie dotyczące katastrofy.
„Nigdy nie jest za późno, aby spełniać marzenia” – właśnie takie przesłanie wyłania się z filmu „Nyad”, który opowiada niezwykłą historię Diany Nyad. Światowej klasy pływaczka długodystansowa w wieku 64 lat postanowiła bowiem spełnić swoje największe marzenie i przepłynąć wpław 177 km z Kuby na Florydę przez otwarty ocean. I choć trasa – nazywana „Everestem pływania” – była pełna niebezpieczeństw, m.in. licznych meduz i rekinów, a wszyscy uparcie wmawiali jej, że nie da rady – ona pokazała im, że byli w błędzie. Ten biograficzny dramat nie tylko skupia się na wyczynie sportowym, ale też opowiada o wytrwałości, przyjaźni i triumfie ludzkiego ducha. W roli głównej – czterokrotnie nominowana do Oscara Annette Bening.
Wyreżyserowany przez Chiwetela Ejiofora – grającego także ojca głównego bohatera – film „O chłopcu, który ujarzmił wiatr” to opowieść o sile ludzkiej pomysłowości, determinacji i pokonywaniu dramatycznych przeciwności losu. Przedstawia prawdziwą historię 13-letniego Williama Kamkwamby, mieszkańca małej malawijskiej wioski dotkniętej wyniszczającą plony suszą. By uchronić mieszkańców przed głodem, uzdolniony i pasjonujący się fizyką chłopiec postanawia… własnoręcznie zbudować turbinę wiatrową. Reżyser dba przy tym o autentyczność przedstawienia malawijskiej rzeczywistości i subtelnie portretuje relacje w rodzinie Kamkwambów – szczególnie trudną, lecz pełną miłości więź Williama z ojcem. To inspirujące kino o tym, że prawdziwa rewolucja zaczyna się od uporu jednostki i wsparcia wspólnoty.
Czytaj także: 10 filmów opartych na prawdziwych historiach. Kinowe hity, które zainspirowało życie
Jeśli wybierzesz tę pozycję, najpierw zaopatrz się w paczkę chusteczek. „Johnny” to bowiem prawdziwie poruszająca i emocjonalna opowieść, która jednak pozostawi cię z ciepłym uczuciem w sercu. Jej bohaterem jest charyzmatyczny ksiądz Jan Kaczkowski, którego historię poznajemy z perspektywy jego podopiecznego – Patryka Galewskiego. To młody chłopak z trudną przeszłością, mający za sobą konflikty z prawem, który trafia na prace społeczne do hospicjum, prowadzonego właśnie przez księdza Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków w pomoc chorym, skupiając się przy tym na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Słowem: uczy empatii – a robi to z hurtową ilością humoru. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zaś zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie. W rolach głównych Dawid Ogrodnik i Piotr Trojan.
Jeśli zaś szukasz filmu na faktach z silnym tłem artystycznym, polecamy twojej uwadze „Maestro”, biograficzną opowieść o życiu i twórczości legendarnego amerykańskiego dyrygenta i kompozytora Leonarda Bernsteina (w tej roli Bradley Cooper, również reżyser, współscenarzysta i producent filmu). Produkcja ukazuje zarówno blaski jego genialnej kariery muzycznej, jak i złożoną, często dramatyczną relację małżeńską z Felicią Montealegre Cohn Bernstein, w której Bernstein zmaga się z własną tożsamością, introwersją, homoseksualizmem i potrzebą zachowania rodziny. Film jest hołdem dla życia, sztuki i rodzinnych więzi, a zarazem studium skomplikowanego człowieka stojącego między światłem reflektorów a prywatnymi emocjonalnymi burzami.
„Niemożliwe” to kolejna poruszająca opowieść – tym razem oparta na prawdziwej historii hiszpańskiej rodziny. Jest 2004 rok. Maria, Henry i ich trzech synowie spędzają święta Bożego Narodzenia w luksusowym kurorcie w Tajlandii. Jednak w trakcie ich urlopu dochodzi do katastrofalnego tsunami, które niszczy plaże, budynki i zabiera życie wielu ludzi. Bohaterowie zostają rozdzieleni przez potężną falę i muszą walczyć o przetrwanie w tragicznych warunkach. To film nie tyle o katastrofie naturalnej, ile o niezłomnej miłości i sile rodziny w obliczu niewyobrażalnego dramatu. Reżyserem filmu jest Juan Antonio Bayona, a w rolach głównych wystąpili Naomi Watts i Ewan McGregor.
Czytaj także: Filmy na faktach na Netflix i innych platformach – najlepsze, wstrząsające historie
Będący połączeniem dramatu i czarnej komedii „Big Short” to oparty na prawdziwych wydarzeniach film o przyczynach globalnego kryzysu finansowego z lat 2007–2008, wywołanego pęknięciem bańki kredytowej na rynku nieruchomości w USA. Fabuła skupia się na kilku nietypowych, ale bystrych inwestorach, którzy jako jedni z nielicznych przewidzieli nadchodzący krach. Wśród nich jest m.in. Michael Burry – ekscentryczny zarządzający funduszem hedgingowym, który odkrywa ryzyko ukryte w masowo udzielanych kredytach hipotecznych osobom niezdolnym do ich spłaty. Postanawia więc postawić przeciwko nim ogromne stawki finansowe, zyskując na przewidywanym załamaniu rynku. Przez pryzmat kilku postaci i ich działań „Big Short” obnaża mechanizmy chciwości banków, agresywnych instytucji finansowych, systemowej korupcji oraz braku nadzoru, które doprowadziły do jednej z największych katastrof gospodarczych współczesności. W rolach głównych plejada gwiazd: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling i Brad Pitt.
„Simona Kossak” to film o kobiecie, która odrzuciła rodzinne tradycje i społeczne oczekiwania, by żyć po swojemu – w rytmie natury, a nie konwenansów. Wnuczka słynnego Wojciecha Kossaka, zamiast malować konie, wybrała dziką Puszczę Białowieską, drewnianą chatę bez prądu i bieżącej wody oraz życie w bliskości z przyrodą. Tam poznała fotografa Lecha Wilczka – ich relacja, nieszablonowa i głęboka, stała się ważnym punktem w jej samotnej, ale świadomej drodze. Produkcja ukazuje nie tylko ich osobiste zmagania, lecz także trudności, z jakimi Simona mierzyła się jako młoda kobieta w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki. To historia o odwadze, kobiecej sile, potrzebie niezależności i wierności sobie – nawet jeśli oznacza to samotną walkę z systemem i własnymi demonami. W filmie wystąpili m.in. Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Agata Kulesza, Marianna Zydek, Borys Szyc, Olga Bołądź i Robert Gonara.