1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Książki
  4. >
  5. 5 najlepszych książek z gatunku domestic thriller, które mrożą krew w żyłach

5 najlepszych książek z gatunku domestic thriller, które mrożą krew w żyłach

Książki, które mrożą krew w żyłach, to idealny wybór w ciepłe letnie dni (ale nie tylko!). (Fot. Getty Images)
Książki, które mrożą krew w żyłach, to idealny wybór w ciepłe letnie dni (ale nie tylko!). (Fot. Getty Images)
Co przeraża bardziej niż prawdopodobieństwo trafienia na seryjnego mordercę? Zło, które kryje się w pozornie bezpiecznym domu. Brzmi złowrogo, ale właśnie na tym opiera się gatunek zwany domestic thriller, znany również jako domestic noir. To powieści, w których największe koszmary czają się nie na ulicach, ale „za zamkniętymi drzwiami”. I dlatego tak bardzo nas wciągają. Oto 5 najlepszych książek z gatunku domestic thriller, które mrożą krew w żyłach.

Czym są książki domestic thriller/domestic noir?

Nie ma to jak w domu – w końcu to najbezpieczniejsze miejsce na Ziemi… Ale czy na pewno? Domestic thriller, inaczej domestic noir [domestic – domowy; noir – mroczny – przyp. red.], to podgatunek thrillera, który koncentruje się na trudnych, często mrocznych aspektach życia domowego i relacji rodzinnych. Zagrożenie nie czai się na zewnątrz – w niebezpiecznych nieznajomych, porywaczach czy seryjnych mordercach – ale tam, gdzie najmniej byśmy się tego spodziewali: pod naszym nosem (a właściwie pod nosami głównych bohaterów).

Terminu domestic noir po raz pierwszy użyła powieściopisarka Julia Crouch w 2013 roku, twierdząc, że określenie „thrillery psychologiczne” jest niewystarczające w stosunku do powieści, które pisze. Zdefiniowała więc książki z nurtu domestic noir jako „rozgrywające się głównie w domach i miejscach pracy, koncentrujące się w dużej mierze (choć nie wyłącznie) na doświadczeniach kobiet, skupiające się wokół związków i bazujące na szeroko rozumianej feministycznej perspektywie, że sfera domowa stanowi wyzwanie, a czasami wręcz niebezpieczeństwo dla jej mieszkańców”.

Tłumacząc to w ciut mniej zagmatwany sposób: książki z gatunku domestic thriller skupiają się na tym, co dzieje się „za zamkniętymi drzwiami” – w pozornie bezpiecznej domowej przestrzeni, która szybko okazuje się piekłem na ziemi, gdzie pierwsze skrzypce grają motywy, takie jak: przemoc domowa (zarówno fizyczna, jak i psychiczna), toksyczne relacje (gaslighting, kontrola nad drugą osobą, obsesje, poniżanie, niewierność itd.), głęboko ukryte rodzinne sekrety czy choroby psychiczne.

Z reguły głównymi bohaterkami tego gatunku są kobiety (nie zawsze będące tylko ofiarami…), których każdy krok możemy śledzić dzięki chętnie wykorzystywanej narracji pierwszoosobowej. Książki z nurtu domestic noir często eksplorują psychologiczne aspekty postaci, a napięcie budowane jest na psychologicznej grze między bohaterami.

Dlaczego tak chętnie sięgamy po książki z gatunku domestic thriller? Odpowiedź jest prosta: oprócz tego, że gwarantują to, co typowy, dobrze napisany thriller – pełną zwrotów akcji, wciągającą od pierwszej strony historię z dreszczykiem emocji – pozwalają łatwo identyfikować się z głównymi bohaterami, ponieważ akcja dzieje się w znajomym nam środowisku. Przez to wszystko wydaje się bardziej realistyczne i prawdopodobne, co jeszcze bardziej nas angażuje. Jednocześnie zaś jesteśmy wyciągani ze swoich codziennych doświadczeń, dzięki czemu czerpiemy z tego jeszcze większą przyjemność.

Po jakie książki warto sięgnąć, jeśli mamy ochotę na literaturę z gatunku domestic thriller? Oto 5 najlepszych tytułów.

Czytaj także: Wakacyjne kryminały. 5 książek, które warto zabrać na urlop

5 najlepszych książek z gatunku domestic thriller, które mrożą krew w żyłach

„Zaginiona dziewczyna”, Gillian Flynn

Niewątpliwą klasyką gatunku domestic thriller jest „Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn (2012), która natychmiast po premierze stała się światowym bestsellerem. Na jego podstawie nakręcono głośny film z Benem Affleckiem i Rosamund Pike w rolach głównych. To historia Amy i Nicka Dunne'ów, małżeństwa z pozornie idealnym życiem. Jednak gdy w dniu piątej rocznicy ich ślubu Amy niespodziewanie znika, wszystkie tropy wskazują na jej męża jako głównego podejrzanego. Narracja prowadzona jest z dwóch perspektyw: dziennika Amy, który ukazuje jej narastające obawy i zmartwienia, oraz Nicka, który stara się udowodnić swoją niewinność. Flynn zręcznie balansuje między faktami i iluzjami, wciągając czytelnika w mroczny świat manipulacji, sekretów i złożonych relacji międzyludzkich.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Dziewczyna z pociągu”, Paula Hawkins

„Dziewczyna z pociągu”, debiut Pauli Hawkins, to kolejny domestic thriller, który został zekranizowany ze względu na masę entuzjastycznych recenzji. Główną rolę zagrała w nim Emily Blunt. Historia powieści koncentruje się na Rachel, która codziennie w drodze do pracy mija pociągiem dom numer 15. Codziennie też przygląda się jego mieszkańcom, po cichu zazdroszcząc szczęśliwej parze wspaniałego życia. Jednak pewnego dnia widzi coś, co burzy jej wyobrażenie o idealnym związku nieznajomych. Rachel angażuje się w rozwiązanie zagadki, co prowadzi ją do niebezpiecznych odkryć.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Za zamkniętymi drzwiami”, B.A. Paris

Przy omawianiu książek z gatunku domestic thriller wręcz nie można nie wspomnieć o tej pozycji. „Za zamkniętymi drzwiami”, kolejny debiut na naszej liście, to książka, którą polecam bardzo często ze względu na niesamowitą atmosferę napięcia i ciekawie skonstruowaną fabułę, którą przeżywamy równie mocno jak jej bohaterka. Główny temat? Przemoc domowa. Jack i Grace uchodzą za parę idealną: on bogaty i przystojny, ona czarująca i idealna. Do tego są praktycznie nierozłączni. Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo? No bo dlaczego Grace nigdy nie opuszcza domu, nie odbiera telefonów ani nie spotyka się z przyjaciółmi bez Jacka? I czemu w oknach sypialni są kraty?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Czytaj także: B.A. Paris – zadebiutowała jako 58-latka i od razu podbiła rynek książki. Oto 5 najlepszych thrillerów psychologicznych autorki

„Para zza ściany”, Shari Lapena

Czwarte miejsce w naszym minirankingu zajmuje „Para zza ściany” Shari Lapeny. Kolejna pozornie szczęśliwa para, której fałszywy obraz rozmywa się, gdy dochodzi do tragedii. Anne i Marco Conti zostawiają swoją sześciomiesięczną córeczkę spokojnie śpiącą w domu, a sami idą na przyjęcie do sąsiadów. W końcu to zamożna okolica, co złego może się stać? Niestety, gdy wracają, odkrywają, że dziewczynka zniknęła. Pełne zwrotów akcji śledztwo ujawnia liczne tajemnice, które małżeństwo skrywało zarówno przed sobą nawzajem, jak i przed otoczeniem. Jak daleko są w stanie posunąć się ludzie, aby ochronić swoje sekrety?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

„Pomoc domowa”, Freida McFadden

„Pomoc domowa” to pierwszy tom cyklu o Millie Calloway, tytułowej pomocy domowej, która mimo kryminalnej przeszłości zostaje zatrudniona przez bogate małżeństwo, Ninę i Andrew Winchesterów, do pracy w ich eleganckim domu: sprząta, odbiera ich córkę ze szkoły, gotuje pyszne posiłki. I tylko raz robi coś, aby przekonać się, jak to jest mieć tak idealne życie jak Nina. Ale ona wkrótce się tym dowiaduje. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, wręcz niebezpieczna, jednak Winchesterowie nie wiedzą, kim naprawdę jest Millie i do czego jest zdolna…

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze