fbpx

Jak oswoić strach przed lataniem?

Strach przed lataniem
123rf.com

To zupełnie nieracjonalny lęk, bo wypadki samochodowe zdarzają się 29 razy częściej niż katastrofy lotnicze! Więcej grozi ci więc w taksówce, którą jedziesz na lotnisko, niż w samolocie. Jednak statystyka swoje, a emocje swoje. Co trzecia osoba odczuwa strach przed lataniem, a co dziesiąta wprost wpada w panikę na myśl o powietrznej podróży.
Co robić, jeśli należysz do tych którzy panikują ? Im mniej dzieli cię od podróży, tym bardziej narasta strach. Mimo wszystko pakujesz walizkę, bo czekają fantastyczne wakacje, spotkanie z od dawna niewidzianą rodziną, obiecująca podróż służbowa. Wkraczasz na lotnisko i zaczynasz się pocić, masz napięte mięśnie, nieregularny oddech, trzęsą ci się ręce, w ustach czujesz suchość. By z lekka osłabić strach przed lataniem kupujesz alkohol w sklepie na lotnisku albo bierzesz środki uspokajające. Niektórzy aplikują sobie znieczulacze już w domu. Lekarze ostrzegają, by nie łączyć środków farmakologicznych i alkoholu. Skutki ich interakcji mogą być groźne. Ponadto lepiej sprawdzić w domu, jak działają na ciebie leki uspokajające. Lepiej nie robić doświadczeń w powietrzu.

Ale znieczulacze działają krótko, fobia pozostaje. Uporać się z nią można w trakcie terapii behawioralną. Terapeuta dobierze postępowanie odpowiednie dla twojego przypadku. Bo strach przed lataniem może mieć różne przyczyny – nadmierna wyobraźnia, chorobliwie nasilona potrzeba kontrolowania sytuacji, klaustrofobia, strach przed wysokością.

Większości ludzi pomaga wiedza na temat tego, co dzieje się podczas lotu i upewnienie się, że w gruncie rzeczy są bezpieczni. Niektóre linie lotnicze albo lotniska oferują kursy oswajania strachu przed lataniem. To nie tylko spotkania z terapeutą, ale także wizyty na lotnisku, pobyt w stojącym samolocie i krótkie loty. To na zachodzie Europy. Są już specjalne programy komputerowe stwarzające iluzję lotu, ale najłatwiej pewnie będzie zabrać w podróż iPod z ulubioną muzyką. Muzyka wywołuje emocje przeciwne do strachu. U niektórych wręcz euforię. Podczas słuchania ulubionych kawałków, twój mózg nie podda się całkiem panice.

 

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze