1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Listy do Psychologa

Myślę, że moja córka cierpi na depresję klimatyczną. Jak jej pomóc?

„Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, że rzeczywiście młodzież tak silnie przeżywa zmiany klimatu. Co mogę zrobić, żeby uspokoić dziecko?” – pyta nasza czytelniczka. (Ilustracja: iStock)
„Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, że rzeczywiście młodzież tak silnie przeżywa zmiany klimatu. Co mogę zrobić, żeby uspokoić dziecko?” – pyta nasza czytelniczka. (Ilustracja: iStock)

Pani Ewo, mam nastoletnią córkę, która ma coraz więcej problemów z nauką, ale nie w samej nauce czy stopniach rzecz, lecz w tym, że mówi o depresji klimatycznej. Zaczęłam od szukania informacji w Internecie, rozmawiałam ze znajomymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku, i przy okazji zebrania z mamami innych dzieci w klasie. Okazuje się, że wiele z nich ma różnego rodzaju lęki związane z kryzysym klimatycznym. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, że rzeczywiście młodzież tak silnie to przeżywa. Co mogę zrobić, żeby uspokoić dziecko? Już nawet nie chodzi o szkołę czy studia, tylko żeby w ogóle miało ochotę żyć. Tyle się dzisiaj czyta o depresji, o samobójstwach młodzieży, że zaczynam się bać o córkę.
Luiza

Ewa Klepacka-Gryz: Luizo, przede wszystkim zaczęłabym od rozmowy z nastolatkiem o tym, jak rozumie depresję klimatyczną; co czuje, czego się obawia czy jak radzi sobie ze swoimi uczuciami. Nie warto bagatelizować problemu; rzeczywiście współczesne nastolatki czują się zagubione, przerażone, zniechęcone. Nas dorosłych ostatnie lata również nieźle przeczołgały – zwiększyły niepokój o przyszłość, pokazały bezradność człowieka w obliczu pandemii, wojny, inflacji. Dobrym sposobem jest również rozmowa z wychowawczynią (wychowawcą) albo pedagogiem szkolnym. Problem jest globalny i zaproszenie na lekcję specjalisty, np. psychologa czy psychiatry, który porozmawia z nastolatkami o depresji i powie, gdzie można uzyskać pomoc, to naprawdę dobry pomysł. Albo kogoś od zmian klimatycznych, kto wytłumaczy, czy jest się czego bać i co można z tym zrobić.

Nie jestem pewna, czy problemy z nauką są efektem depresji klimatycznej, czy może odwrotnie. Proszę skorzystać z pomocy psychoterapeuty i umówić dziecko chociaż na jedną konsultację. Bardzo ważne jest również, jak odnosicie się do tematu bezpieczeństwa na świecie w waszym domu. Czy rozmawiacie na ten temat? Czy dużo czasu spędzacie razem? Proszę pamiętać, że dzieci często przejmują lęki rodziców.

Najważniejsze, żeby nastolatek nie został sam ze swoimi obawami, smutkami, niepokojami. Trzeba działać. Czuję, że jesteś uważną mamą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze