Praca nad udanym związkiem

intymnosc w zwiazku
123rf.com

Koniec wakacji sprzyja pytaniom o ciąg dalszy związku. Może wakacje dały nam się we znaki i widzimy, jak daleko os siebie jesteśmy; może odpoczynek pozwolił nam dostrzec to, co najważniejsze – sprawę jakości naszych związków. Tym tekstem odpowiadam na zapotrzebowanie na konkretne wskazówki. Żeby mieć dobry związek, trzeba popracować. Co robić? Na przykład wybrać się na warsztat i poznać narzędzia i techniki, które nam tę pracę ułatwią.

Diane i Kerry Riley, australian school of tantra

Diane i Kerry Riley od ponad 25 lat prowadzą na całym świecie seminaria i treningi dotyczące sekretów seksualności i tantry. Sami są parą od wielu lat. Ich udane życie osobiste, doświadczenie oraz świadectwa licznych par, którym pomogli, złożyły się na wielki, światowy sukces ich książki „Rytuały więzi małżeńskich”. W Australii prowadzą swoją szkołę i udzielają się publicznie. W czasie polskiego tournée będą zajmowali się tym, z czego są najbardziej znani: tematem związków, dbania o wieloletnie relacje, zawiłościom układów damsko-męskich. Na ich spotkaniach i warsztatach nie liczy się, czy jesteście początkujący, czy zaawansowani, ważne czy chcecie naprawdę brać wszystko, co najlepsze z seksu i z waszego związku. Podczas warsztatu dzielą się sekretami i technikami, które stworzyli przez wiele lat skutecznej pracy z tysiącami osób. Zainteresowana mocno ich pracą, zadałam im kilka pytań.

Marta: Co, waszym zdaniem, jest najważniejszym czynnikiem tworzącym dobry, długoletni związek?

Diane : Dużo udanego seksu. To paliwo dla związku, szczególnie jeżeli ma on trwać lata. Oprócz tego potrzebujemy jeszcze głębokiej miłości i szczypty odwagi. Ważne jest także, by umieć wyrazić to, czego się pragnie w związku, zarówno emocjonalnie, jak i seksualnie. To normalne, że towarzyszą nam obawy, że prośba o eksperyment, zainteresowanie czymś nowym mogą być zrozumiane jako umniejszenie jakości partnera, partnerki. Trzeba więc umieć wyrażać siebie, ale też słuchać drugiej strony. Często się zdarza, że pary nabierają nawyków seksualnych w czasie pierwszych kilku miesięcy relacji. A potem kochają się tak samo przez kolejne 30 lat. Nic dziwnego, że ich seks staje się nudny i nieatrakcyjny. Nierzadko partnerzy nie wiedzą nawet, czego by sobie życzyli, ponieważ nigdy nie zajmowali się tym tematem z ciekawością i otwartością. Dlatego właśnie bycie otwartym na przygody, pełnym pasji, ciekawym i podnoszenie swoich umiejętności komunikacyjnych nazwałabym najistotniejszymi czynnikami składającymi się na dobrą długoletnią relację. Ważne jest też otwarte serce.

Kerry: Docenienie siebie nawzajem. Ludzie często zapominają o mówieniu, co doceniają w partnerze i partnerce. Z czasem bardziej skupiają się na denerwujących, negatywnych rzeczach, jakby zakładali, że druga strona już wie, za co została doceniona, a powinna dowiedzieć się, co jest do zmiany. Na naszych sesjach przedstawiamy ćwiczenie, w czasie którego para (siedząc naprzeciw siebie) ma powiedzieć sobie co najmniej 5 rzeczy, które w sobie doceniają. Doceniany partner może powiedzieć tylko „dziękuję” i słuchać. Potem mają powiedzieć kolejne 5 rzeczy. Wydaje się to bardzo proste, ale ma wielką siłę. Często widzimy łzy wzruszenia, bo ludzie mocno tęsknili, pragnęli takiego uznania.