1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Gry dla par – najlepsze planszowe propozycje dla 2 osób

Gry dla par – najlepsze planszowe propozycje dla 2 osób

Szukacie gry dla dwojga? Sprawdźcie nasze propozycje. (Fot. iStock)
Szukacie gry dla dwojga? Sprawdźcie nasze propozycje. (Fot. iStock)
Przysłowie „w marcu jak w garncu” ma ostatnio odzwierciedlenie w rzeczywistości. Raz świeci słońce, raz pada deszcz. Pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, więc warto mieć jakąś rozrywkę w zanadrzu, która umili wieczory w oczekiwaniu na wiosnę. W związku z tym przygotowaliśmy dla was krótką listę gier planszowych dla dwojga. Sprawdźcie, jakie są najlepsze gry dla 2 osób, i wybierzcie coś dla siebie.

Wybrane przez nas gry dla dwojga to w większości pozycje, w które możecie grać także w większym gronie (najlepiej sprawdźcie to na stronie producenta).

Kroniki Zbrodni

Jeśli szukacie gry dla dwojga, koniecznie sprawdźcie Kroniki Zbrodni. To nietypowa gra planszowa, ponieważ potrzebujecie do niej aplikacji na telefon, dzięki której będziecie mogli wybierać scenariusze gry – na start otrzymujecie dostęp do sześciu. A o co chodzi w tej planszówce dla par? Wspólnie prowadzicie dochodzenie i staracie się rozwikłać wielopoziomowe sprawy kryminalne, które doprowadzą was do wielkiego finału. To świetna rozgrywka na długie wieczory. A jeśli dokupicie specjalne okulary VR, będziecie mogli obejrzeć miejsca zbrodni z perspektywy 3D! Jedynym minusem tej gry dla pary jest to, że nastawiona jest na jednorazowe przeżycia.

Abalone

Kolejna z kategorii „gry dla par w domu” jest gra logiczna Abalone, która rozrusza wasze szare komórki. W pudełku znajdziecie planszę i 28 fantastycznie wykonanych kul – po 14 dla gracza. Cała zabawa polega na tym, żeby przyjąć odpowiednią strategię, która pozwoli wam jak najszybciej usunąć poza pole 6 kul przeciwnika. To, jak długo potrwa rozgrywka, zależy od was. Jeśli szukacie gry dla dwojga, która wymaga sprytu – sięgnijcie po Abalone.

Abalone od Rebel (Fot. materiały prasowe Empik) Abalone od Rebel (Fot. materiały prasowe Empik)

Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie

A może macie ochotę na coś przygodowego? Robinson Crusoe: przygoda na przeklętej wyspie to niezbędna gra planszowa dla 2 osób, lubiących podróże i survival. Możecie poczuć się jak w powieści Daniela Defoe, bo tu także trafiacie na bezludną wyspę, a waszym zadaniem jest… przeżyć. Musicie przygotować szałas, stworzyć broń, szukać pożywienia, walczyć… słowem: przetrwać, wcielając się w rolę jednego z członków załogi rozbitego statku. Tej planszówki zdecydowanie nie mogło zabraknąć na liście „najlepsze gry dla 2 osób” – chociaż możecie zagrać też z przyjaciółmi, ponieważ załoga liczy czterech członków. Razem odkrywajcie tajemnice wyspy, realizując cele jednego z sześciu pasjonujących scenariuszy.

Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie od Portal Games (Fot. materiały prasowe Empik) Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie od Portal Games (Fot. materiały prasowe Empik)

Gierki małżeńskie

Natomiast jeśli szukacie najlepszej gry dla zakochanych, dobrym pomysłem będą Gierki małżeńskie, które pozwolą sprawdzić, jak dobrze się znacie. To lekka i zabawna rozrywka – pomaga lepiej poznać drugą połówkę, z przymrużeniem oka i dużą dawką humoru. Gra dla dwojga składa się z czterech kategorii: kalambury, pytania otwarte, testy zgodności oraz konkurs wiedzy „wiem wszystko”. A dodatkowo uroku grze dodają ilustracje Andrzeja Mleczki. Co najlepsze – na wygranego czeka jeden z czterech voucherów do wykorzystania w dowolnym czasie. „Gierki małżeńskie” to ewidentnie gra z kategorii „gry planszowe dla par” – możecie grać sami albo z drugą parą.

Gierki małżeńskie od MDR Dystrybucja (Fot. materiały prasowe Empik) Gierki małżeńskie od MDR Dystrybucja (Fot. materiały prasowe Empik)

Gierki małżeńskie od MDR Dystrybucja (Fot. materiały prasowe Empik) Gierki małżeńskie od MDR Dystrybucja (Fot. materiały prasowe Empik)

Catan

Czy gra dla dwojga musi być miłosna, żeby zaliczyć ją do grupy „gry dla zakochanych”? W grze Catan może nie ma elementów romantycznych, ale na pewno zbliży was ona do siebie w chłodne wieczory. Jesteście pierwszymi osadnikami, którzy przybili na wyspę Catan – każde z was przewodzi jednej kolonii; budujecie osady, rozwijacie handel itp. Niestety, gdy na wyspie zaczyna brakować miejsca – rozpoczyna się walka o ziemię, surowce i… władzę. Pierwszy z graczy, który uzyska dziesięć punktów z wybudowanych przez siebie dróg, osiedli i specjalnych kart – wygrywa.

Catan od Galakta (Fot. materiały prasowe Empik) Catan od Galakta (Fot. materiały prasowe Empik)

Catan od Galakta (Fot. materiały prasowe Empik) Catan od Galakta (Fot. materiały prasowe Empik)

Kolejka

Czy jak widzicie hasło „gry dla par w domu”, to też myślicie o Kolejce? Ta gra planszowa opowiada o realiach życia codziennego w PRL-u. Wasze zadanie: wysłać rodzinę do sklepów i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Proste? Niby tak, z tym że półki w osiedlowych sklepach świecą pustkami… Musicie ustawić swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc, do którego sklepu najpierw zostanie dostarczony towar. Przyjmijcie taktykę, przepychajcie się w kolejce, wymieniajcie na bazarze i… wróćcie z zakupami do domu. Tylko uważajcie na spekulantów, pomyłki w dostawach i inne przeszkody. W tej historycznej grze planszowej dla dwojga trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar.

Kolejka od Trefl (Fot. materiały prasowe Empik) Kolejka od Trefl (Fot. materiały prasowe Empik)

Scrabble

Lista „gry planszowe dla par” nie byłaby pełna bez Scrabble. To już klasyka, ale najlepsza w swym rodzaju. Nie tylko miło spędzicie czas, lecz także ruszycie głowami. Raczej każdy zna zasady gry, ale przypomnijmy. Chodzi o wymyślanie powiązanych ze sobą słów i układaniu ich na planszy. Słowa należy układać z płytek, na których znajdują się literki o różnej wartości punktowej – oczywiście najlepiej układać te, które dadzą wam największą liczbę punktów. Tylko uwaga, bo Scrabble potrafią w każdym obudzić ducha rywalizacji.

Scrabble (Fot. materiały prasowe Empik) Scrabble (Fot. materiały prasowe Empik)

A jeśli macie ochotę na grę planszową dla 2 osób ze słownictwem, ale Scrabble się wam przejadły, to zerknijcie na…

Słówka

Lingwistyczne gry dla dwojga to gry, w których liczą się spostrzegawczość, taktyka i bogate słownictwo. Wykorzystujcie słowa ułożone przez innych graczy i dokładajcie do nich własne litery, tworząc nowe „słówka”. Do dyspozycji macie pola na planie sześciokąta – słowa mogą biec poziomo, pionowo i na skos. Zasady są proste – każde z was musi zdobyć jak najwięcej punktów, tworząc wyrazy wszędzie tam, gdzie widzicie ku temu możliwość. Plansza w Słówkach jest dwustronna – w zależności do strony rozgrywka może być krótsza lub dłuższa.

Słówka od Granna (Fot. materiały prasowe Empik) Słówka od Granna (Fot. materiały prasowe Empik)

7 Cudów Świata: Pojedynek

Jeśli wcześniejsze gry planszowe dla par wam nie podpasowały, to może do gustu przypadnie wam 7 Cudów Świata: Pojedynek. Jest to bestseller gier strategicznych, a ta wersja została specjalnie przygotowana jako gra dla dwojga. Każde z was musi poprowadzić swoją cywilizację do rozkwitu za pomocą jednej z trzech dróg: militarnej, naukowej lub cywilnej. Dbacie o rozwój, stawiacie budowle i… staracie się ubiec przeciwnika. Ta gra wymaga taktycznego myślenia i przewidywania kolejnych ruchów drugiego gracza. To jak – skusicie się?

7 Cudów Świata: Pojedynek od Rebel (Fot. materiały prasowe Empik) 7 Cudów Świata: Pojedynek od Rebel (Fot. materiały prasowe Empik)

Okazuje się, że w dobie Internetu planszówki nadal pozostają jedną z ulubionych rozrywek Polaków. Wiemy to m.in. z badania przeprowadzonego w październiku 2021 przez firmę Empik na grupie około 3 tysięcy osób. Z ankiet wynika, że co dziesiąta osoba gra w planszówki nawet kilka razy w tygodniu! Najchętniej wybierane są gry rodzinne, strategiczne, ekonomiczne, towarzyskie i logiczne – których nie zabrakło w naszym zestawieniu. A wy wybraliście już coś dla siebie spośród najlepszych gier dla par?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze