Obraz „Słoneczniki” van Gogha cieszy się niesłabnącą popularnością, a jego cena sięga prawie 100 mln dolarów. Mimo to nie każdy wie, co miał na myśli artysta, tworząc to dzieło. Jakie symbole kryją się za jaskrawymi kwiatami? Gdzie obecnie znajdują się obrazy z tej serii?
„Słoneczniki” to seria obrazów olejnych namalowanych przez Vincenta van Gogha w latach 1888–1889. Jedno z jego najznamienitszych dzieł zostało stworzone w 1889 roku i przedstawia wazon z żółtymi słonecznikami na tle neutralnej ściany. To bardzo prosta kompozycja, która każe nam skupić się na centrum, czyli na jaskrawych kwiatach.
Van Gogh użył żywych, intensywnych kolorów, aby oddać piękno i energię słoneczników. Na obrazie mistrza zdają się one promieniować życiem oraz ciepłem, co jest charakterystyczne dla prac tego artysty. Malarz użył grubych, energicznych pociągnięć pędzla, chcąc dodać obrazowi dynamiki i ekspresji.
Van Gogh przez całe swoje życie eksperymentował z różnymi technikami malarskimi. „Słoneczniki” namalował w żywym stylu postimpresjonistycznym. Charakteryzuje się on wyraźnymi pociągnięciami pędzla oraz jaskrawymi kolorami. Ponadto obrazy, które w nim lokujemy, emocjonalnie oddziałują na widza, a także skłaniają do dostrzeżenia ulotności chwili. Vincent van Gogh czerpał z naturalizmu, realizmu i klasyki, niemniej nawet artystyczny laik dostrzeże niesamowite piękno i fenomen tego jakże „banalnego” obrazu. W końcu ilu malarzy malowało bukiety i kwiaty w wazonach, ale nie zostały one tak zapamiętane. W czym tkwi wyjątkowość „Słoneczników”? Być może w ukrytym przekazie i symbolice.
„Słoneczniki” van Gogha (Fot. Bettmann/Contributor/Getty Images)
Na „Słoneczniki” van Gogha możemy patrzeć z różnych perspektyw, jednak specjaliści zwracają uwagę na symbolikę życia, radości, nadziei i siły woli. Najważniejsze spojrzenia skierowane są m.in. na:
- słońce – symbol pragnienia światła, optymizmu, pozytywności i dążenia do szczęścia;
- życie i energię – wskazują na nie dynamiczne pociągnięcia pędzla oraz jaskrawe, silnie oddziałujące na człowieka kolory. Żółty odpowiada życiu w pełni, entuzjazmowi i pomyślności;
- miłość i oddanie – istnieje pogląd, że kwiaty te mogą być także interpretowane jako symbol szacunku, uczucia oraz przyjaźni;
- przemijanie – niektórzy twierdzą, że obrazy z tej serii miały wskazywać na ulotność jedynie z pozoru trwałego momentu. Hipotezę tę potwierdza fakt, że słoneczniki kojarzą się nam z latem, a co za tym idzie – z końcem cyklu życia rośliny;
- poszukiwanie – obraz „Słoneczniki” van Gogha był polem do eksperymentowania z kolorami i formami, a zatem stanowił wyraz pasji oraz artystycznego poszukiwania.
Sztuka, a w szczególności malarstwo, pełna jest symboliki i ukrytych znaczeń. Innym świetnym tego przykładem może być Modigliani i jego dzieła. Przyjrzeliśmy się im w jednym z poprzednich artykułów: Modigliani i jego kobiety o pustych oczach. Jaka historia się za nimi kryje?
„Słoneczniki” van Gogha rozproszyły się po różnych muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Niektóre z nich są częścią stałych kolekcji w renomowanych muzeach sztuki, m.in. w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie. Instytucja ta posiada jedną z największych kolekcji dzieł artysty.
Obrazy te są czynnie poszukiwane przez wielu kolekcjonerów oraz miłośników sztuki z całego świata. Niektóre prace ze słonecznikami ulokowały się w kolekcjach prywatnych i od czasu do czasu są wystawiane na aukcjach sztuki lub wypożyczane na wystawy tymczasowe.
„Słoneczniki” van Gogha drożeją z roku na rok, a ich wartość sięga prawie 100 mln dolarów. W 1987 roku jedno z dzieł zostało sprzedane na aukcji za kwotę około 39,9 mln dolarów. Obecnie obraz ze słonecznikami znajduje się w National Gallery przy Trafalgar Square w Londynie, gdzie został wyceniony na 84 mln dolarów.
Dlaczego obrazy van Gogha są tak popularne? Przede wszystkim z uwagi na ekspresję, dynamizm i ciepłe, wzbudzające pozytywne odczucia barwy. Na te dzieła składają się emocje, przeżycia oraz wartości malarza, który pomimo tragicznej śmierci pozostawił po sobie wyjątkową spuściznę. Historia van Gogha w połączeniu z ogromnym jego talentem i nietuzinkowym spojrzeniem na otaczającą go rzeczywistość sprawiła, że został zapamiętany na wieki.
Wszystkim miłośnikom sztuki polecamy zapoznanie się z fotografiami polskiej artystki – Agnieszki Osieckiej. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Zdjęcia autorstwa Agnieszki Osieckiej odkrywają świat pełen wrażliwości, czułości oraz nostalgicznej refleksji – wyjątkowa wystawa w krakowskim MOCAK-u.