1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Zabawy konstrukcyjne dla dzieci

Zabawy konstrukcyjne dla dzieci

123rf.com
W sklepach pojawia się coraz więcej zabawek złożonych ze śrubek, nakrętek, płytek i klocków, które można dowolnie łączyć i budować z nich różne konstrukcje. Dlaczego warto poświęcić z dzieckiem czas na zabawy konstrukcyjne? Bo zaspokajają naturalną potrzebę tworzenia. A to tylko jedna z wielu ich zalet.

Nawlekanie koralików, składanie samolotów z tektury, budowanie zamków i skręcanie pojazdów – wszystko to rozwija zdolności manualne, spostrzegawczość i pomysłowość. I chociaż część z tych zabaw polega na śledzeniu instrukcji i naśladowaniu pewnych wzorów, to chodzi w nich głównie o ćwiczenie zręczności i zdolności logicznego myślenia. Gdy maluch opanuje już odwzorowywanie konstrukcji, przychodzi czas na samodzielność i własne rozwiązania.

Jaką zaletę mają takie zabawy konstrukcyjne? Gdy dziecko znajdzie w paczce zabawkę do samodzielnego złożenia, nie dostaje gotowego produktu, tylko musi nadać mu kształt i włożyć trochę pracy, by samochód czy motocykl mógł później pokonywać ostre zakręty. Takiej zabawki maluch nie odłoży za 5 minut w kąt.

Zabawki konstrukcyjne mogą mieć różną postać: są to zazwyczaj zestawy do majsterkowania lub samodzielnego budowania. Te ostatnie mają wprawdzie w instrukcji gotowe wzory, ale to tylko propozycja. Najczęściej klocki pozwalają na dowolne łączenie poszczególnych elementów (np. za pomocą krzyżyków i odpowiednio wyprofilowanych łączników), a co za tym idzie, dają większą wolność w konstruowaniu. W niektórych zestawach znajdziemy też elementy z gotowymi otworami, które pozwalają na łączenie za pomocą śrubek i nakrętek. Bardziej rozbudowane zestawy konstrukcyjne dla starszych dzieci mogą wprowadzać nawet w świat mechaniki ze względu na szczegółowe odtworzenie pojazdów i precyzję wykonania.

Nowością na rynku są także zestawy do tworzenia zabawek z rzeczy, które można znaleźć w każdym domu, ale które zazwyczaj się wyrzuca, na przykład plastikowe klipsy czy zawiasy. Na najwytrwalszych miłośników budowania czekają natomiast zestawy, w których znajdziemy kilkaset klocków w różnych geometrycznych kształtach. Z nich zbudujemy dowolne konstrukcje: domy, samoloty, pociągi, ludzi i zwierzęta. Furorę robią też tory kulkowe, które wymagają precyzji, logicznego myślenia i smykałki do eksperymentowania, a stworzenie skomplikowanej trasy w zakrętami dla kilku kulek to dopiero początek zabawy.

Zabawy w konstruowanie mają mnóstwo zalet: pobudzają wyobraźnię, uczą skupienia, chwytania i uważnego patrzenia, a jedynym ich ograniczeniem może być pomysłowość małego projektanta.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze