1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Komu pomaga oksytocyna w sprayu?

123 RF
Niektórzy ludzie nie czują się dobrze w sytuacjach społecznych, takich jak Wigilia w pracy, rozmowa kwalifikacyjna czy pierwsza randka. Tego typu okolicznością są dla nich bardzo stresujące. Istnieje „lek”, który może im pomóc.

Badania naukowców z Concordia University dowodzą, że podawana donosowo oksytocyna sprawia, że stajemy się bardziej swobodni i towarzyscy. Oksytocyna jest hormonem, który ułatwia poród i sprawia, że kobiety karmią dzieci piersią. Została nazwany "hormonem miłości", ponieważ od jej poziomu zależy nasze zaangażowanie w życie społeczne, tworzenie związków, współczucie i odczuwanie lęku.

- Pod wpływem oksytocyny człowiek postrzega siebie jako bardziej ekstrawertycznego, otwartego na nowe pomysły i bardziej ufnego - powiedział Mark Ellenbogen.

W ramach eksperymentu przebadano 100 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 35 (wymogiem było, żeby nie brali na stałe leków, nie mieli zaburzeń psychicznych, nie brali narkotyków ani nie palili papierosów). Uczestnicy badania wdychali oksytocynę w aerozolu do nosa lub placebo i 90 minut później wypełniali kwestionariusze

Ci, którzy zażyli oksytocynę, poczuli się bardziej otwarci na nowe doświadczenia, wzmocniły się u nich takie cechy osobowości jak: ciepło, zaufanie, altruizm, ekstrawertyzm.

Badania opublikowano w czasopiśmie Psychopharmacology

Źródło: Concordia University

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze