1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak media wpływają na zdrowy styl życia?

123rf.com
123rf.com
Powszechnie uważa się, że oglądanie telewizji, czytanie prasy i korzystanie z internetu, jest szkodliwe z powodu tego, że prowadzi do spadku aktywności fizycznej i co za tym idzie - otyłości. Badnia włoskich naukowców wskazują jednak na korzyści, płynące z tego że w naszym codziennym życiu są media. Jakie?

Badania naukowców z Fondazione di Ricerca e Cura Giovanni Paolo II w Campobasso ukazują pełniejszy obraz tego, jak media wpływają na nasz styl życia.

- Do tej pory raporty koncentrowały się na tym, że oglądanie telewizji jest czynnikiem ryzyka dla zdrowia głównie dlatego, że obniża aktywność fizyczną. Było udowodnione, że siedzący tryb życia i jedzenie wysokokalorycznych przekąsek podczas oglądania programów prowadzi do otyłości i chorób sercowo-naczyniowych - powiedziała Maria Laura Bonaccio. - Tymczasem to media informują nas o zdrowym odżywianiu i innych pozytywnych dla organizmu zachowaniach. W naszych badaniach zwróciliśmy uwagę na to, kto jest najlepiej poinformowany o zdrowych dietach. Okazało się, że są to czytelnicy gazet i czasopism oraz odbiorcy internetu. Grupa badanych, która korzystała z największej ilości mediów miała największą wiedzę o tym, jak zdrowo żyć i odnotowano u niej znaczną poprawę jakości życia (najmniejszy odsetek otyłości). Skupiliśmy się głównie na diecie śródziemnomorskiej, którą uznaliśmy za najskuteczniejszy dla zdrowia model żywienia. Najlepiej poinformowani przez media jedli owoce i świeże ryby, a mniej produktów zawierających tłuszcze zwierzęce, czego efektem było obniżenie ryzyka chorób przewlekłych. Kolejne nasze badanie poświęcimy temu, jak internet zmienia młodych ludzi pod względem świadomości zdrowego stylu życia.

Raport został opublikowany w International Journal of Public Health.

Zobacz: dbanie o zdrowie sprzęty domowe

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze