Każdy z nas marzy o szczęśliwym życiu. Czy faktycznie tak trudno je osiągnąć? Okazuje się, że niekoniecznie. Wystarczy wprowadzić do codzienności kilka prostych, naukowo potwierdzonych nawyków. Te sprawdzone metody pomogą ci nie tylko poprawić nastrój na co dzień, ale także zbudować trwałe fundamenty pod szczęśliwsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Gotowi podjąć wyzwanie?
Pielęgnuj przyjaźnie
Przyjaźnie przynoszą korzyści w każdym wieku, ale im jesteśmy starsi, tym jest ich więcej. Dobrze jest więc pozostać otwartym na nowe relacje – przede wszystkim dlatego, że dają nam one zupełnie inne profity niż relacje z rodziną. Co ciekawe, badania wykazały, że z wiekiem coraz łatwiej jest nam nawiązywać wartościowe kontakty: w końcu jesteśmy dojrzalsi, bardziej ugodowi i mamy więcej umiejętności społecznych, niż w młodości. Zalety utrzymywania takich relacji są natomiast nieocenione i wykraczają znacznie poza dobre samopoczucie psychiczne: poprawiają też nasze umiejętności poznawcze i zdrowie fizyczne.
Praktykuj „wspólne szczęście”
Jak wszyscy dobrze wiemy, jednym z fundamentów wszelkich relacji jest współczucie, które pomaga nam tworzyć silne więzi, szczególnie w chwilach, gdy nasi bliscy potrzebują pomocy. Istnieje jednak stan przeciwny – wciąż mało znany, ale równie ważny. Chodzi o tak zwane „wspólne szczęście”, które – jak sugerują liczne badania – może być równie pomocny w podtrzymywaniu przyjaźni czy relacji rodzinnych oraz zachowania optymizmu, co współczucie. Wspólne celebrowanie miłych chwil i sukcesów naszych bliskich jest bowiem nie tylko podstawą bycia człowiekiem dobrym, ale też bycia człowiekiem szczęśliwym.
Pomagaj innym
Dzielenie się dobrem sprawia, że czujemy się lepiej. Oklepany banał? Być może, ale to naprawdę działa. Jak wykazały badania amerykańskich psychologów, wolontariat to nie tylko sposób na szczęście, ale też sprawdzone remedium na wiele przewlekłych schorzeń. I chodzi tu wyłącznie o pomoc innym potrzebującym ludziom – może to być także opieka nad zwierzętami czy roślinami doniczkowymi, która nie tylko poprawi nasze zdrowie, ale też pomoże w rozwoju i zachowaniu optymizmu na co dzień.
Połącz się ze swoimi przodkami
Czy przeszłość może pomóc nam w teraźniejszości? Jak najbardziej. Badania sugerują, że znajomość naszego pochodzenia może mieć nieocenione korzyści psychologiczne. Oznacza to, że rodzinne historie o pokonywaniu przeciwności losu przekazywane nowemu pokoleniu mogą nas wzmacniać, a osoby, które lepiej znają swoją przeszłość, mają wyższy poziom zadowolenia i dobrego samopoczucia, poczucie większej kontroli nad swoim życiem, a także lepiej rozumieją swoje miejsce na świecie. Daje to również ogromne poczucie wdzięczności – w końcu jesteśmy tu wyłącznie dzięki zmaganiom i sile charakteru naszych przodków.
Praktykuj wdzięczność
Bycie wdzięcznym to kolejna podstawa szczęśliwego życia. Okazuje się bowiem, że codzienne spisywanie dobrych rzeczy, które nam się przytrafiły, może znacznie poprawić nastrój. Niezależnie od tego, czy chodzi o duże wydarzenie, takie jak zdanie ważnego egzaminu lub narodziny dziecka, czy coś pozornie nieistotnego, jak np. spotkanie dawnego przyjaciela lub cieszenie się spokojem podczas wieczornego spaceru – wdzięczność to świetny (i banalnie prosty!) sposób na budowanie szczęśliwego życia.
Stawiaj na przyjemne aktywności
Nie ma nic lepszego niż beztroska przejażdżka – wiatr we włosach, wolność otwartej drogi... Gdy amerykańscy naukowcy nauczyli szczury prowadzić małe samochody z pleksiglasu, zwierzęta szybko opanowały tę umiejętność i zaczęły entuzjastycznie wskakiwać do aut, przygotowując się do kolejnej podróży. Wykazano też, że szczury, które nauczone są oczekiwania na nagrody, zachowują większy optymizm. Wnioski są zatem bardzo proste: planując różne przyjemne aktywności i oczekując ich, będziemy bardziej szczęśliwi.
Nie zamartwiaj się i niczego nie oczekuj
Czy przesadne zamartwianie się o swoje szczęście może być przeszkodą w jego odczuwaniu? Okazuje się, że tak. Teoria głosi, że wygenerowane przez martwienie się wygórowane oczekiwania mogą w rzeczywistości prowadzić do rozczarowania i przygnębienia (zapewne wielu z was kiedyś tego doświadczyło). Badania wykazały też, że przesadne dążenie do szczęścia może także zwiększyć poczucie samotności i odłączenia. Eksperci zalecają więc zachowanie bardziej stoickiej postawy i większej akceptacji błędów.
Nie pij zbyt dużej ilości kawy
Chociaż spożywanie kofeiny wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, naukowcy zalecają, aby ostatnią dawkę przyjąć osiem godzin i 48 minut przed pójściem spać. Nie powinniśmy też spożywać kofeiny w zbyt dużej ilości: zaleca się nie więcej niż 400 ml lub około dwie do trzech filiżanek kawy, w zależności od mocy – aby uniknąć zaburzeń snu, bólów głowy, nudności i stanów lękowych.
Źródło: „Eight ways to stay happier this year, according to science”, bbc.com [20.01.2025]