Kiedy ostatni raz zestresowała cię sytuacja, na którą zupełnie nie miałaś wpływu? Może zachorowałaś tuż przed ważnym terminem albo istotny projekt poszedł nie po twojej myśli? Bez względu na to, jak dobrze planujesz, zawsze znajdą się rzeczy, których nie możesz kontrolować, a kiedy się one zdarzają, łatwo stracić panowanie nad emocjami, pozwolić stresowi cię przytłoczyć, a lękowi – sięgnąć zenitu. Istnieje jednak jedno bardzo skuteczne narzędzie, które pomaga skupić się na tym, co masz pod kontrolą, i zobaczyć, że sytuacja nie jest aż tak zła, jak myślisz.
Zmagasz się z lękiem i stresem? Neurobiolożka Anne-Laure Le Cunff poleca narzędzie opierające się na jednej prostej frazie. Za każdym razem, gdy coś pójdzie nie po twojej myśli, mów sobie: „Co takiego się stało?”, aby przejść przez tzw. łańcuch konsekwencji i zobaczyć, co możesz z tym zrobić. Powiedzmy, że za trzy godziny organizujesz event, a firma cateringowa nagle informuje, że nie może dostarczyć jedzenia.
- Co takiego się stało? Nie mamy jedzenia na wydarzenie.
- Co takiego się stało? Ludzie będą głodni. I wkurzeni.
- Co takiego się stało? Musimy znaleźć rozwiązanie (Czy w pobliżu jest jakaś restauracja? Możemy coś zamówić? Może z dowozem?)
- Co takiego się stało? Jedzenie nie będzie tak dobre, jak obiecywaliśmy. Lepiej dać ludziom coś do jedzenia niż nic.
Najlepsze w tej metodzie jest to, że pozwala skupić się na tym, co możemy kontrolować, i podejść do sytuacji z nastawieniem na szukanie rozwiązań. Natomiast jak ta fraza pomaga zmniejszyć lęk? Czasem „Co takiego się stało?” naprawdę pokazuje nam, że nic wielkiego się nie wydarzyło. „Czasem docierasz do tego i myślisz sobie: »Zaraz, to właściwie nic takiego«” – wyjaśnia Le Cunff, dodając, że to właśnie spotkało ją kilka tygodni temu, gdy miała wygłosić ważne przemówienie na konferencji dużej firmy technologicznej. „Zachorowałam i nie mogłam dostarczyć slajdów na czas, więc zaczęłam panikować, że odbiorą mnie jako beznadziejną prelegentkę, ale potem pomyślałam, że po prostu slajdy będą spóźnione o kilka dni i nic się nie stanie. Oni i tak mają tysiąc innych spraw na głowie, a prezentacje i tak będą gotowe z dużym wyprzedzeniem”.
Jeśli zawsze, gdy coś pójdzie nie tak, paraliżuje cię lęk, naucz się po mówić w kółko „Co takiego się stało?”, aż dojdziesz do punktu, w którym po pierwsze: znajdziesz rozwiązanie wyjścia z sytuacji, a po drugie: dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę nic się nie stało. Z czasem nauczysz się też skupić na tym, co możesz kontrolować, zamiast na tym, czego nie możesz, i odkryjesz, że niektórymi rzeczami po prostu nie warto się martwić.
Źródło: „A Neuroscientist Says This Simple 2-Word Phrase Will Help Ease Anxiety and Reduce Stress”, inc.com [dostęp: 28.07.2025]