1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Relacje
  4. >
  5. Twoje dorosłe dziecko zerwało z tobą kontakt? Te 3 kroki pomogą wam odbudować relację

Twoje dorosłe dziecko zerwało z tobą kontakt? Te 3 kroki pomogą wam odbudować relację

Gdy dorosłe dziecko zrywa kontakt, potrafi to być cios prosto w serce. Jak odbudować relację? (Fot: jeffbergen/Getty Images)
Gdy dorosłe dziecko zrywa kontakt, potrafi to być cios prosto w serce. Jak odbudować relację? (Fot: jeffbergen/Getty Images)
Gdy dorosłe dziecko nagle staje się wycofane, odpowiada nam półsłówkami lub całkowicie zrywa kontakt, pojawia się uczucie samotności, bezsilności, czasem wręcz rozpaczy. Jak odbudować zerwaną więź? Chociaż otwartej komunikacji nie da się wymusić, to można stworzyć warunki, które jej sprzyjają.

Zerwanie relacji często jest szokiem i bolesnym ciosem. Pojawiają się pytania: co zrobiliśmy źle? Co można było zrobić lepiej? W odbudowywaniu mostów między rodzicami a dorosłymi dziećmi pomocne są te trzy filary: odpowiedzialność, empatia i nastawienie na rozwój. To one mogą otworzyć drogę do uzdrowienia relacji - krok po kroku.

1. Weź odpowiedzialność za sytuację - bez szukania wymówek

Po pierwsze - przyznaj, że odpowiedzialność za zerwaną relację leży po obu stronach. Uznanie dawnych błędów jest często bardziej uzdrawiające niż zaprzeczanie im. Warto przy tym pamiętać, że branie odpowiedzialności to nie to samo, co przyjmowanie winy. Możesz uznawać, że reakcja czy zachowanie dziecka jest zbyt gwałtowne lub niesprawiedliwe - jednak mówienie o tym może was tylko od siebie oddalić. Zamiast mówić mu: „Starałam się jak mogłam”, można powiedzieć np.: „Zastanawiam się nad tym, jak moje słowa i działania mogły cię zranić, nawet jeśli nie taki był mój zamiar”.

Taka zmiana w podejściu pomaga naprawić relację i wzmacniać poczucie sprawczości. Czasem uznanie swojej odpowiedzialności i powiedzenie tego głośno dziecku robi kolosalną różnicę - szczególnie jeśli nie robiliśmy tego wcześniej. Przyznanie odpowiedzialności bez poczucia winy może przynieść także dużą ulgę - i to obu stronom.

Czytaj także: Co robić, gdy dorosłe dziecko idzie złą drogą? Pytamy Wojciecha Eichelbergera

2. Okazuj empatię i panuj nad emocjami

Chociaż w sytuacji odcięcia buzują w nas różne emocje, warto wziąć kilka głębokich wdechów zanim zaczniemy działać. Jeśli uda nam się nawiązać na nowo kontakt, pamiętajmy: empatia łagodzi napięcia i zmniejsza dystans. Pomaga zmienić optykę: zamiast koncentrować się na własnym zranieniu, pozwala dostrzec, że mogliśmy także zranić dziecko. Taki gest może sprawić, że druga strona poczuje się zauważona, a nie oceniana czy obwiniana.

W regulowaniu emocji pomocne mogą być różne narzędzia: prowadzenie dziennika, techniki oddechowe, medytacja czy wizualizacja - na przykład wyobrażanie sobie siebie jako obserwatora sytuacji, zawieszonego gdzieś ponad nią. To pozwala zareagować spokojniej, trzymając emocje na wodzy.

Czytaj także: 10 najbardziej raniących i szkodliwych zdań, jakie dziecko może usłyszeć od rodzica. Zostawiają ślad na całe życie

3. Zamiast próbować coś „naprawić”, skup się na lepszej przyszłości

Relacje rodzinne - zwłaszcza te napięte - potrzebują czasu, cierpliwości i elastyczności, by się uleczyć. Brak natychmiastowej odpowiedzi ze strony dorosłego dziecka nie oznacza, że podejmowane wysiłki nie mają sensu. Nawet jeśli dziecko nie jest gotowe na rozmowę, to konsekwentna, spokojna obecność drugiej strony to solidny fundament przyszłej bliskości. Czasem tylko konsekwencja może pokazać, że zaszła w nas realna zmiana.

Nigdy nie jest za późno, by zacząć tworzyć przestrzeń, w której jest poczucie bezpieczeństwa, wzajemne zrozumienie i emocjonalna więź.

Źródło:3 Ways to Reconnect When Your Adult Child Pulls Away”, https://www.psychologytoday.com/us/blog/liking-the-child-you-love/202507/3-ways-to-reconnect-when-your-adult-child-pulls-away, [dostęp: 12.07.2025]

Czujesz, że przytłaczają cię trudności? Potrzebujesz psychologicznego wsparcia? Istnieje wiele miejsc i instytucji, które mogą ci pomóc – anonimowo, całodobowo i bezpłatnie. Oto telefony do ośrodków, do których możesz się zwrócić:

  • 116 123 – darmowy całodobowy anonimowy Telefon Zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, pod którym dyżurują psychologowie służący wsparciem. Możesz zadzwonić z każdą sprawą.
  • 22 668 70 00 – telefon kryzysowy antyprzemocowego Stowarzyszenia „Niebieska Linia”. To telefon dla osób, które doświadczają przemocy, także w związku.
  • 800 702 222 – centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym. Bezpłatny, całodobowy telefon zaufania, pod którym otrzymasz doraźne wsparcie, ponadto w wybrane dni dyżurują: psychiatra, prawnik, pracownik socjalny, terapeuta uzależnień, asystent zdrowienia oraz seksuolog.
  • 608 271 402 telefon zaufania dla mężczyzn. Działa w każdy wtorek między godziną 17 i 19 oraz w każdy czwartek między 19 i 21. Przy telefonie dyżuruje dwóch psychologów.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze