Czy wierność można zobaczyć w mózgu? Okazuje się, że zdrada to nie tylko sprawa serca, ale także neurologii. Wyniki intrygującego badania wskazują, że być może już niedługo będzie można ją wykryć bez przeszukiwania telefonu i węszenia w wiadomościach…
Chociaż niektórzy wolą nie wiedzieć niż dociekać prawdy, to neurologiczne podstawy miłości spędzają naukowcom sen z oczu. Szczególnie jeśli chodzi właśnie o zdradę – temat tak bolesny i złożony, powszechny, lecz nadal niedokładnie zbadany. Zamiast jednak bazować na intuicji i przeczuciach, wreszcie zastosowano stricte naukowe podejście, by odpowiedzieć na pytanie: czy zdradę widać w mózgu?
Dwie naukowczynie, Lisa Dawn Hamilton, specjalistka od neuropsychologii i psychologii osobowości, oraz Cindy Meston, psycholożka kliniczna, przeprowadziły badanie, które daje nadzieję na rozwikłanie zagadki. W 2017 r. opublikowały wyniki interesującego eksperymentu, w którym porównały aktywność mózgu mężczyzn deklarujących się jako monogamiczni oraz tych, którzy identyfikowali się jako niemonogamiczni.
Czytaj także: Zdrada nie bierze się znikąd. Oto 3 cechy partnera, które mogą zwiastować niewierność
Zastosowano funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), by sprawdzić, jak ich mózgi reagują na różne obrazy – od romantycznych scen po wyraźnie erotyczne zdjęcia. Sprawdzano wówczas, jakie części mózgu ulegały pobudzeniu. Obu grupom pokazywano te same obrazy.
Okazało się, że choć reakcje obu grup na obrazy seksualne były zbliżone, to istotne różnice pojawiły się w kontekście scen romantycznych. U mężczyzn deklarujących monogamię aktywowała się kora oczodołowo-czołowa – obszar mózgu odpowiedzialny m.in. za podejmowanie decyzji, przewidywanie konsekwencji czy regulację impulsów. U mężczyzn niemonogamicznych tej aktywności nie zarejestrowano.
Co ciekawe, tylko u mężczyzn deklarujących monogamię bodźce romantyczne wywoływały zwiększoną aktywność w obszarach mózgu powiązanych z układem nagrody, czyli systemem odpowiedzialnym za poczucie przyjemności i motywację do jej odczuwania.
Czytaj także: Zdradziłam i zostałam zdradzona. Jak wygląda zdrada z obu perspektyw?
Co to oznacza? Te wyniki sugerują, że sposób, w jaki przetwarzamy bodźce romantyczne, może mieć związek z naszymi preferencjami dotyczącymi związków. Inaczej mówiąc: mózg osoby monogamicznej może funkcjonować inaczej niż mózg osoby preferującej otwarte relacje. To jednak nie oznacza, że na podstawie skanu mózgu można „zdiagnozować” zdradę. Badania fMRI są na ten moment niestety zbyt drogie, pracochłonne i – przynajmniej na razie – zaspokajają tylko naukową ciekawość.
Więc chociaż neurobiologia miłości to fascynujący obszar, na razie pozostaje nam intuicja i stara, dobra metoda – szczera rozmowa z partnerem. Technologia ma coraz lepsze możliwości, ale nie zastąpi nam komunikacji. Dlatego, zanim sięgniemy po neuroobrazowanie, lepiej zadać kilka pytań i… bardzo uważnie słuchać odpowiedzi.
Źródła: „Differences in Neural Response to Romantic Stimuli in Monogamous and Non-Monogamous Men”, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28905269/; „The Truly Tragic Way Cheating Changes Your Brain, According To Research”, https://www.yourtango.com/heartbreak/truly-tragic-way-cheating-changes-brain, [dostęp: 02.07.2025]