Osobowość kobiety: bogini Lilith

kobieta bogini
123rf.com

Tajemnicza, przerażająca, fascynująca. Kryje w sobie mrok. Budzi odrazę,
ale też niesie dary. Na imię jej Lilith. Przekonaj się, czego może cię nauczyć.

Anna Rataj

Nie od dziś wiadomo, że mieszkają w nas różne podosobowości. Tym razem spojrzymy na nie jak na boginie. Trenerka rozwoju osobistego, Anna Rataj, pomaga kobietom zintegrować się z ich wewnętrznymi boginiami, uczy czerpać z każdej z nich. Chyba najtrudniej przyjąć, zintegrować Lilith. Według mitów to tzw. czarna bogini – przywołuje staruchę, wiedźmę. Kiedy upomina się o nas, wchodzimy w kontakt z tym, co zostało wyparte, odrzucone – od czego wolałybyśmy trzymać się z daleka. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w błocie, które nas tak przeraża, spoczywają diamenty.

Kim jest Lilith?

Mit o Lilith wywodzi się z tradycji hebrajskiej. Według niego była pierwszą kobietą, partnerką Adama – mieszkała w raju jako Wielka Bogini, jeszcze na długo przed nim. Inna wersja mówi, że to jednak Adam był pierwszy i że – osamotniony – poprosił Boga o towarzyszkę. Ten wysłuchał próśb i stworzył kobietę, nie z żebra jednak, a z brudu i błota. Adam i Lilith nie żyli zgodnie, walczyli o władzę. Tak naprawdę Lilith chodziło o równość, której partner jej odmawiał. Więc bunt: Lilith przywołuje imię Jahwe, którego nie wolno było wymawiać – łamie tabu. Wyrastają jej skrzydła, na których opuszcza raj, uznając go za więzienie. Potem robi się naprawdę mrocznie – kobiece bóstwo osiąga dno. Dosłownie, bo chroni się na dnie Morza Czerwonego. Wysłanym za nią aniołom nie udaje się, mimo gróźb, nakłonić jej do powrotu. A groźby są bardzo poważne: utrata potomstwa. Więc – żeby było jeszcze dramatyczniej – mit opowiada, jak to Lilith zatraca się w nierządzie z demonami, jak rodzi im po sto dzieci dziennie. Dzieci giną, a Lilith w odwecie pożera ludzkie niemowlęta (nawiedza też w snach mężczyzn, rozbudzając w nich żądze). Nic dziwnego, że przez wieki żydowskie kobiety rysowały wokół łóżeczek niemowląt okrąg z zaklęciem „Adam i Ewa. Precz Lilith!”. Postać Lilith przyjęła na siebie największe lęki i zabobony.

Na wszelki wypadek została też usunięta z biblijnej wersji mitu edeńskiego. Króluje w nim Ewa – także odpowiedzialna za wygnanie z raju i dramaty ludzkości, tyle że nieufająca sobie i swoim instynktom, niezbyt bystra i raczej nierozważna niż odważna. Podczas gdy Lilith – o której mówi się też, że przyjęła postać węża, by nakłonić Ewę do buntu – stała się uosobieniem sprzeciwu wobec patriarchatu i wolnej woli. Bądź co bądź, decydując się na porzucenie raju, dostąpiła wolności wyboru, mogła doświadczyć światła, ale i mroku.

Dlatego też Lilith ma w naszym życiu ważną rolę do spełnienia, jest pośredniczką między ciemnością a świadomością. Każe nam zanurzyć się w sobie, skonfrontować się z bólem. Umożliwia kontakt z ukrytym potencjałem wewnętrznym. Pozwala zweryfikować, na ile jesteśmy wierne sobie. Chroni przed wchodzeniem w rolę ofiary, uczy zawierzenia odczuciom. Czerpania wprost z brzucha. Bo moc kobiety płynie z macicy – tam rodzi się nowe życie, projekty, dzieła, tam mieszkają instynkty. Seksualność. To wielki, nieustannie kipiący kocioł. – Czczone w kulturach przedchrześcijańskich boginie miały szerokie biodra, podkreślone przepaskami, obfite brzuchy zdobione klejnotami – mówi Anna Rataj. – Potem, w średniowieczu, nastąpiło ostre cięcie, to wszystko zostało im – nam odebrane. Kulturę zdominował obraz kobiety mdłej, enigmatycznej, niepewnej siebie, uzależnionej od dogmatów religijnych i od mężczyzn.