1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Picie kawy w ten sposób chroni serce i pomaga wydłużyć życie. Potwierdzają to wyniki wielkiego badania

Picie kawy w ten sposób chroni serce i pomaga wydłużyć życie. Potwierdzają to wyniki wielkiego badania

(Fot. Kathrin Ziegler/Getty Images)
(Fot. Kathrin Ziegler/Getty Images)
Picie kawy to coś więcej niż codzienny rytuał – nowe badania pokazują, że może przynieść zaskakujące korzyści dla zdrowia. Naukowcy zbadali nawyki ponad 40 tysięcy osób, a wyniki dają do myślenia. Czy to możliwe, że tak prosta czynność może mieć tak duże znaczenie?

Kawa to nie tylko przyjemność dla podniebienia i doskonały sposób na poranne przebudzenie. Według wyników przełomowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Tulane sposób i pora, w jakiej pijemy kawę, mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie, a nawet wydłużyć życie. Wyniki te opublikowano w „European Heart Journal”, czyli jednym z czasopism Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, i dotyczą analizy nawyków aż 40 725 osób badanych przez 19 lat w ramach Narodowego Badania Stanu Zdrowia i Odżywiania w USA (U.S. National Health and Nutrition Examination Survey).

Kawa a długość życia – najważniejsze wnioski

Z badań wynika, że poranna kawa ma kluczowe znaczenie dla ochrony naszego serca i ogólnego zdrowia. Oto najważniejsze spostrzeżenia:

  1. Regularne picie kawy: osoby pijące kawę rano były o 16 proc. mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny i aż o 31 proc. mniej narażone na zgony związane z chorobami układu krążenia w porównaniu do osób, które kawy nie piły.
  2. Pora picia kawy ma znaczenie: najkorzystniejsze okazało się picie kawy wyłącznie rano. Osoby pijące kawę później w ciągu dnia nie czerpały takich samych korzyści zdrowotnych.
  3. Korzyści niezależne od innych czynników: chociaż naukowcy wskazują, że korelacja nie zawsze oznacza przyczynowość, wyniki są na tyle znaczące, że sugerują wprowadzenie porannej kawy jako zdrowego nawyku.

Jak podkreśla Lu Qi, główny autor badania: – To pierwsze badanie analizujące wpływ pory picia kawy na zdrowie. Nasze wyniki pokazują, że nie tylko sama kawa, lecz także jej pora spożywania ma znaczenie. Może powinniśmy włączyć to do naszych zaleceń dietetycznych.

Dlaczego kawa działa tak dobrze?

Badacze przypominają, że kawa to nie tylko kofeina – zawiera ona ponad 1000 różnych związków chemicznych, w tym antyoksydanty, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami. Wcześniejsze badania także wskazywały na prozdrowotne właściwości kawy. Na przykład:

  • Analiza przeprowadzona w 2015 roku przez naukowców z Harvard School of Public Health na 200 000 lekarzach i pielęgniarkach pokazała, że regularne spożycie kawy zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca, udaru, cukrzycy, chorób neurologicznych, a nawet samobójstw.
  • Hiszpańskie badanie z 2017 roku, oparte na analizie 20 000 osób na przestrzeni 10 lat, wykazało, że picie nawet czterech filiżanek kawy dziennie może być częścią zdrowej diety.
  • W 2018 roku badanie przeprowadzone na 500 000 dorosłych w Wielkiej Brytanii wykazało, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny o 10–15 proc.

Naukowcy sugerują, że poranna kawa może lepiej synchronizować się z naturalnym rytmem dobowym organizmu, wspierając metabolizm i regulację poziomu kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za reakcję na stres i poziom energii. Picie kawy wieczorem lub w ciągu dnia może zakłócać ten rytm, co może neutralizować pozytywne efekty zdrowotne.

Codzienny rytuał, który warto pielęgnować

Dla wielu z nas poranne picie kawy jest rytuałem, bez którego trudno wyobrazić sobie dzień. Teraz mamy powód, by cieszyć się nią jeszcze bardziej – to coś więcej niż energia na start. To sposób na zdrowe serce i dłuższe życie.

Może warto uczynić ten zwyczaj stałą częścią codzienności? Jak pokazują badania, nawet drobna zmiana w naszych nawykach może przynieść znaczące korzyści dla zdrowia.

Źródło: „A Massive New Study of 40,725 People Says Drinking Coffee Like This Protects Your Heart and Helps You Live Longer”, inc.com [dostęp: 21.01.2025]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze