1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Książki o kobiecej mocy – 10 tytułów, które warto znać

Przedstawiamy 10 książek o kobiecej mocy. (Ilustracja: iStock)
Przedstawiamy 10 książek o kobiecej mocy. (Ilustracja: iStock)
My, kobiety, mamy moc. Ma ona przeróżne oblicza – czasem jest niezwykle delikatna i subtelna, innym razem otula, koi i niesie dobro, jeszcze innym głośno krzyczy, kruszy mury i zmienia świat. Oto 8 książek o kobiecej mocy. Takich, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co w nas najcenniejsze. 

„Biegnąca z wilkami”, Clarissa Pinkola Estés

Clarissa Pinkola Estés, „Biegnąca z wilkami”, wydawnictwo Zysk i S-ka (Fot. materiały prasowe) Clarissa Pinkola Estés, „Biegnąca z wilkami”, wydawnictwo Zysk i S-ka (Fot. materiały prasowe)

To absolutny klasyk literatury i książka, którą powinna przeczytać każda kobieta. Na blisko 560 stronach Clarissa Estés odpowiada na ważne pytania dla każdej z nas: Jaka jest kobieta? Jaka jest jej natura, pierwotne instynkty? Czym kieruje się w życiu? Kim by była, gdyby świat nie starałby się jej na siłę „ucywilizować”?

Niektórzy uważają, że czasy, kiedy tak zwana kobieta niepokorna bywała wyklęta, należą do przeszłości. Jeśli była niepokorna, to znaczy postępowała zgodnie z naturą swojej duszy, to mówiło się, że jest „zła” lub że „zbłądziła”. Te czasy nie minęły. Zmienił się tylko typ zachowań, które uznaje się u kobiet za niedozwolone.

Clarissa Estés jest pisarką pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego, która została wychowana w poszanowaniu tradycji i w bliskości z naturą. „Biegnącą z wilkami” pisała ponad dwie dekady. To opowieść o kobiecie – silnej, dobrej, która ma pasję, jest z jednej strony kreatywna, a z drugiej dzika i kierująca się swoim instynktem. Clarissa Estés stworzyła niemal leksykon opisujący kobiecą psychikę, który pomaga współczesnym kobietom odnaleźć najsilniejsze cechy w sobie i porzucić konwenanse, w których tkwią. To książka, która porusza serca i i umysły.

„Biblia waginy”, dr Jen Gunter

Dr Jen Gunter, „Biblia waginy”, Wydawnictwo Marginesy (Fot. materiały prasowe) Dr Jen Gunter, „Biblia waginy”, Wydawnictwo Marginesy (Fot. materiały prasowe)

„Mam misję – żeby każda kobieta zyskała rzetelną wiedzę na temat pochwy i sromu” – napisała we wstępie doktor Jen Gunter i słowa dotrzymała, bo jej „Biblia waginy” to najprawdziwsza biblia naszej kobiecości, która edukuje, otwiera oczy i uświadamia, jak niewiele wiemy o tak ważnej części naszego ciała. To książka z kategorii popularnonaukowych, która z jednej strony jest niesamowicie rzetelna, a z drugiej lekka i dowcipna. Znajdziemy w niej odpowiedzi na mnóstwo ważnych pytań, wokół których, z roku na rok, wzrasta liczba niesprawdzonych informacji. Doktor Jen Gunter to znawczyni kobiecego zdrowia i popularna lekarka, zwana dyżurną ginekolożką mediów społecznościowych. Przychodzi z „Biblią waginy” jak z odsieczą i daje ogrom wiedzy, wynikającej z jej około trzydziestoletniego czasu pracy. A do tego potrafi barwnie opowiadać: od anatomii przez skutki uboczne antybiotykoterapii po korzyści z przyjmowania probiotyków. Dawniej mity na temat kobiecego ciała rozprzestrzeniały się poprzez słowa naszych mam, babć, koleżanek – dziś za pomocą kilku kliknięć lądują w Internecie. Nieważne z jakiego źródła – liczy się to, jak wielką krzywdę mogą wyrządzić każdej z nas. Dzięki doktor Jen Gunter poznajemy swoją waginę. Dogłębnie.

„Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”, Mona Chollet

Mona Chollet, „Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”,  wydawnictwo Karakter (Fot. materiały prasowe) Mona Chollet, „Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”, wydawnictwo Karakter (Fot. materiały prasowe)

Odwołanie się do czarownic w tytule książki Mony Chollet nie jest przypadkowe. Autorka zauważa bowiem, że najczęściej o czary w okresie od XVI do XVII wieku oskarżone były kobiety niezamężne i owdowiałe. Czyżby brak mężczyzny u boku był wystarczającym powodem, dla którego można było posądzić kogoś o konszachty z ciemnymi mocami? W książce „Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet” Choller za cel postawiła sobie walkę ze stereotypami dotyczącymi feministek, które przez wiele lat narastały, by we współczesnym świecie eskalować z ogromną siłą. Swoją książkę podzieliła na pięć powiązanych ze sobą części. Szczególne znaczenie ma opis drastycznych aktów przemocy dokonywanych na kobietach oskarżonych o posługiwanie się czarną magią, a także analiza tego, w jaki sposób piętnowana jest płeć żeńska we współczesnym życiu społeczno-politycznym. Kolejne części książki „Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet” pokazują punkt widzenia autorki na to, jak wygląda symptomatyczny zamach na wszelkie przejawy kobiecej niezależności i siły.

„Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, Natalia de Barbaro

Natalia de Barbaro, „Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, Wydawnictwo Agora (Fot. materiały prasowe) Natalia de Barbaro, „Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, Wydawnictwo Agora (Fot. materiały prasowe)

„Kim jest Czuła Przewodniczka, o której piszesz w swojej najnowszej książce?” – pytała Natalię de Barbaro Joanna Olekszyk w wywiadzie dla „Zwierciadła”. „Na wiele sposobów mogłabym odpowiedzieć na to pytanie. Na przykład, że jest metaforą naszej wewnętrznej mądrości. Tym z nas, które lubią myśleć i czuć w kategoriach wewnętrznych postaci, powiedziałabym, że jest jej bardzo blisko do postaci, którą Clarissa Pinkola Estés, autorka »Biegnącej z wilkami«, nazwała »Kobietą, Która Wie«. Czyli wewnętrzną strukturą, która jest mądrzejsza, życzliwsza i bardziej czuła niż nasze odruchy wobec siebie” – odpowiedziała Natalia de Barbaro, autorka książki, która stała się najlepiej sprzedającym się i najczęściej komentowanym poradnikiem rozwojowym w Polsce. „Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie” to książka rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości. Idealna lektura dla wszystkich z nas, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.

„Boginie w każdej kobiecie”, Jean Shinoda Bolen

Jean Shinoda Bolen, „Boginie w każdej kobiecie”, Wydawnictwo Yemaya (Fot. materiały prasowe) Jean Shinoda Bolen, „Boginie w każdej kobiecie”, Wydawnictwo Yemaya (Fot. materiały prasowe)

Ta pozycja ma w sobie coś z „Biegnącej z wilkami”, jednak więcej w niej tytułowych bogiń, a mniej baśni i opowieści historycznych. „Boginie w każdej kobiecie” to szczegółowa podróż po kobiecej psychice, która nakreśla, jak pogodzić wewnętrzne boginie, by żyć w zgodzie z własną, prawdziwą naturą. Kariera czy rodzina? Namiętny romans czy stabilne małżeństwo? Kompromis czy ostra rywalizacja? Pieniądze czy satysfakcja z pracy? Takie decyzje nie są łatwe, bo na naszą psychikę wpływają różne, czasem sprzeczne siły wewnętrzne, przez autorkę przedstawiane pod postacią greckich bogiń. Hera pogania: „Kiedy wreszcie wyjdziesz za mąż?”. Dla Demeter najważniejsze są dzieci. „Używaj życia, póki czas” – kusi Afrodyta. „Jeśli chcesz zrobić karierę, musisz skupić się tylko na tym” – ostrzega Atena. Której posłuchać? Jak dokonywać mądrych wyborów? Pomaga w tym Jean Shinoda Bolen, która od blisko 40 lat jest profesorką psychiatrii. Mieszka w USA i wykłada na University of California w San Francisco.

„Moje życie w drodze”, Gloria Steinem

Gloria Steinem, „Moje życie w drodze”, wydawnictwo Poradnia K (Fot. materiały prasowe) Gloria Steinem, „Moje życie w drodze”, wydawnictwo Poradnia K (Fot. materiały prasowe)

„Po lekturze »Mojego życia w drodze« nie jestem już tą samą osobą” – napisała Jane Fonda. Gloria Steinem to dziennikarka, pisarka, aktywistka i jedna z najbardziej inspirujących kobiet na świecie. Ikona drugiej fali feminizmu, walcząca z dyskryminacją nie tylko związaną z płcią, ale również rasą, wiekiem, pochodzeniem czy orientacją seksualną. W wieku 85 lat postanowiła wydać swoją autobiografię, w której opowiada historie o przywództwie, podróżach i aktywizmie oraz uświadamia, że otwarty umysł może zmienić sposób naszego myślenia, działania i życia.

Prawdą jest, że nie wiemy, które z naszych działań, podejmowanych tu i teraz, mogą wpłynąć na kształt przyszłości. Musimy jednak zachowywać się tak, jak gdyby wszystko co robimy, miało znaczenie. Ponieważ może mieć.

Początek lat 60. Gloria, absolwentka elitarnej uczelni, po powrocie ze stypendium w Indiach zajmuje się dorywczym pisaniem tekstów do nowojorskich czasopism. Przełomem okazuje się jej reportaż w magazynie „Show” demaskujący pracę „króliczków” w Klubie Playboya – kobiet sprowadzonych do roli obiektów, mających zaspokajać erotyczne fantazje mężczyzn. Publikowanie kolejnych tekstów o problematyce kobiecej nie spotyka się z przychylnością wydawców i redaktorów prestiżowych gazet. Gloria angażuje się społecznie i szybko zostaje liderką powstającego w USA ruchu emancypacyjnego (tworzy magazyn dla kobiet „Ms”). W 1970 roku prowadzi pierwszy ogólnokrajowy marsz równości, podczas którego przez ulice Nowego Jorku przechodzi ponad 50 tysięcy uczestniczek. Protesty odbywają się w 90 miastach na terenie całych Stanów Zjednoczonych i znajdują poparcie w Europie. W 1977 roku Gloria zbiera fundusze (5 milionów dolarów!) i współorganizuje epokową Krajową Konferencję Kobiet w Houston, która gromadzi dwa tysiące wybranych delegatek i około osiemnastu tysięcy obserwatorek. Za swoją działalność otrzymała z rąk Baracka Obamy w 2013 roku prezydencki Medal of Freedom, najwyższe cywilne odznaczenie w Stanach Zjednoczonych.

„Własny pokój”, Virginia Woolf

Virginia Woolf, „Własny pokój”, wydawnictwo OsnoVa (Fot. materiały prasowe) Virginia Woolf, „Własny pokój”, wydawnictwo OsnoVa (Fot. materiały prasowe)

W 2019 roku wydawnictwo OsnoVa postanowiło przypomnieć i wydać po raz kolejny legendarny esej Virginii Woolf „Własny pokój” przede wszystkim dlatego, że problemy poruszane w nim nadal są aktualne. I choć współczesny świat wygląda zupełnie inaczej niż ten, w którym żyła Woolf, napisane przez nią słowa nadal brzmią znajomo.

Kiedy więc każę wam zarabiać pieniądze i zdobyć własny pokój, w istocie proszę was o to, byście żyły świadome rzeczywistości, a więc wiodły żywot fascynujący, niezależnie od tego, czy uda wam się przekazać innym jego treść.

Dziewięćdziesiąt lat temu, gdy po raz pierwszy ukazał się „Własny pokój”, Brytyjska pisarka miała już renomę, a za sobą takie dzieła, jak „Pani Dalloway”, „Orlando”, „Do latarni morskiej”. I właśnie w takim momencie życia, dobiegając pięćdziesiątki, postanowiła opowiedzieć kobietom o tym, co jej zdaniem jest najistotniejsze: namówić je do tego, aby zawalczyły o własny – najlepiej zamykany na klucz – pokój, w którym będą mogły spokojnie myśleć i tworzyć, oraz o własne pieniądze. Odnowione wydanie „Własnego pokoju” dopełniają portrety sześciu Polek, które zdają się wypełniać testament Woolf: Magdy Cieleckiej, Edyty Bartosiewicz, Joanny Bator, Ewy Woydyłło, Martyny Wojciechowskiej i Katarzyny Kozyry. Napisały o nich Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

„Cwaniary”, Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik, „Cwaniary\ Sylwia Chutnik, „Cwaniary", wydawnictwo Znak Literanova (Fot. materiały prasowe)

Książka do bólu współczesna, a jednocześnie ponadczasowa. „Cwaniary” to przede wszystkim powieść o kobietach silnych, bezkompromisowych i szalenie mądrych, a jednocześnie wrażliwych i skrzywdzonych. Halina, Celina, Stefa i Bronka walczą o sprawiedliwość względem kobiet. Walczą dosłownie. Halinie brzuch przeszkadza na tyle, że nie może już sobie pozwolić na walkę wręcz. Radzi sobie metalową pałką. Celina delikatnie wykręca ręce i stosuje ulubiony chwyt, aż człowiekowi łzy stają w oczach. Bronka potrafi wyprowadzić perfekcyjny cios, choć nosi szpilki i służbową garsonkę. Stefa ma fioletowy siniak pod okiem i dwójkę dzieci.

Stare przysłowie gospodyń domowych mówi, że jeśli umiesz upiec ciasto, poradzisz sobie z każdym zabójstwem.

Mokotowski gang kobiet pomści niewybaczalne krzywdy. Ratuje kobiety uwięzione między odkurzaczem a pralką. Słyszy każdą wołającą o pomoc. A kiedy nie można już ukryć siniaków, a rozpacz wygrywa z wściekłością, superbohaterki wlatują przez otwarte okno i biorą w ramiona.

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet”, Francesca Cavallo, Elena Favilli

Francesca Cavallo, Elena Favilli, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet\ Francesca Cavallo, Elena Favilli, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet", Wydawnictwo Debit (Fot. materiały prasowe)

Tę książkę powinna znać każda dziewczynka i młoda kobieta, choć zachęcam, by zapoznać się z nią niezależnie od wieku i płci. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to nowe wersje bajek opowiadające historie niezwykłych kobiet – od Elżbiety I po Serenę Williams. Kobiet, które odmieniły bieg historii, mają na swoim koncie wyjątkowe naukowe odkrycia, były pionierkami i geniuszkami w dziedzinie sztuki, walczyły o najważniejsze prawa ludzi, pokonywały przeciwności losu. Książka została zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz wyjątkowego portretu. „Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat” – czytamy w przedmowie. Ten zbiór zainspiruje nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.

„Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood

Margaret Atwood, „Opowieść podręcznej”, wydawnictwo Wielka Litera (Fot. materiały prasowe) Margaret Atwood, „Opowieść podręcznej”, wydawnictwo Wielka Litera (Fot. materiały prasowe)

Na koniec książka, która stała się współczesnym symbolem walki o prawa kobiet, mimo że po raz pierwszy została wydana ponad 30 lat temu. „Opowieść podręcznej” kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood to wstrząsająca historia o przyszłości kobiet w świecie, w którym reżim i ortodoksja są jedynym prawem, a jedyną słuszną rolą kobiet jest rodzenie dzieci. Główną bohaterką jest Freda, Podręczna w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość. Na podstawie „Opowieści podręcznej” Atwood, ponad 30 lat po jej wydaniu, powstał amerykański serial, który już od emisji pierwszego odcinka stał się fenomenem i jedną z najgłośniejszych produkcji ostatnich lat. „Opowieść podręcznej” dała przyczynek do wielu ważnych dyskusji, toczących się współcześnie niemal na całym świecie. Dyskusji o tym, czy przerażająca historia Atwood mogłaby okazać się naszą rzeczywistością.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze