1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Książki na początek lata

Książki na początek lata

Czytanie pod chmurką to jedna z większych letnich przyjemności. (Fot. iStock)
Czytanie pod chmurką to jedna z większych letnich przyjemności. (Fot. iStock)
Długie ciepłe czerwcowe wieczory zachęcają do czytania książek. Oto kilka pozycji, które mogą was zainteresować.

Anouk Herman, „Nigdy nie będziesz szło samo”

Nowy interesujący głos w polskiej literaturze młodzieżowej. I książka nie tylko dla młodzieży. Wybierzcie się do dowolnej księgarni – literatury z kategorii young adult jest dziś na pęczki! I to oczywiście bardzo dobra wiadomość. Książki dla młodych i pisane przez młodych lepiej oddają ich uczucia, obawy, doświadczenia. I są na czasie. Świadczy o tym już sam tytuł debiutanckiej powieści Anouk Herman, osoby autorskiej, która jakiś czas temu wygrała konkurs poetycki za tom „right into pod tramwaj”.

Anouk Herman (Fot. Joanna Nowicka) Anouk Herman (Fot. Joanna Nowicka)

W „Nigdy nie będziesz szło samo” spotykają się nastolatki: Katuchna, Łanieczka, Bogna, Sobaka, Melody. Jedno nie może odnaleźć się w szkole, drugie siedzi już trzeci rok w jednej klasie i ma małe dziecko, trzecie i czwarte mieszka w katowickim skłocie. Dorośli zawodzą, rówieśnicy bywają okrutni, dojrzewanie, ustalenie, kim się jest i chce być, na pewnym etapie życia jest najtrudniejsze na świecie. To nie jest grzeczna książka, Anouk pozwala swoim bohaterom na błędy, potknięcia i eksperymenty. W zamian daje im empatię. Cenna lekcja też dla nieco doroślejszych czytelników.

Anouk Herman, „Nigdy nie będziesz szło samo”, s. 320 (Fot. materiały prasowe) Anouk Herman, „Nigdy nie będziesz szło samo”, s. 320 (Fot. materiały prasowe)

Richard Powers, „Zadziwienie”

Theo stracił żonę, a Robin matkę – zostali sami. Ich relacja jest wzruszająca („mój smutny, osobliwy prawie dziewięciolatek, który miał kłopot z tym światem”), obaj próbują się na swój sposób (i wiek) uporać z żałobą. Chłopak oddałby serce zwierzętom, za to sprawia kłopoty w szkole. Różni spece diagnozują a to ADHD, a to zespół Aspergera. Theo, naukowiec, nie jest do tego przekonany, szuka dalej i głębiej. Powers stworzył powieść, w której ojciec z synem budują własny mikrokosmos, ucząc siebie nawzajem
czułości: do siebie i dla przyrody.

Richard Powers, „Zadziwienie”, przeł. Dorota Konowrocka-Sawa, s. 368 (Fot. materiały prasowe) Richard Powers, „Zadziwienie”, przeł. Dorota Konowrocka-Sawa, s. 368 (Fot. materiały prasowe)

Clare Chambers, „Małe przyjemności”

Przedmieścia Londynu, lata 50. Redakcja lokalnej gazety publikuje artykuł pod zaczepnym tytułem „Mężczyźni nie będą dłużej niezbędni do rozmnażania!”. W odpowiedzi otrzymuje dziwny list od czytelniczki. Jean, dziennikarka i jedyna kobieta przy redakcyjnym stole, idzie tropem tej korespondencji. Nowa znajomość przeradza się w przyjaźń i wprowadza nieco zawirowania w życie Jean, która dotąd była osamotniona. Nie licząc towarzystwa zrzędliwej matki. Powieść, przepełniona duchem pruderyjnych czasów, zachęca do przekraczania granic i zadziwia w finale.

Clare Chambers, „Małe przyjemności”, przeł. Magdalena Sommer, s. 384 (Fot. materiały prasowe) Clare Chambers, „Małe przyjemności”, przeł. Magdalena Sommer, s. 384 (Fot. materiały prasowe)

Agata Tuszyńska, „Czarna torebka”

Agata Tuszyńska otrzymała tę torebkę od matki, a należała do jej babki, Żydówki, o której długo nic się nie mówiło. Notuje autorka: „W moim domu nie dotykano przeszłości. Taka obowiązywała reguła”. Z zawartości torebki Tuszyńska próbuje odgadnąć historię swojej babki: kim była, dlaczego zmieniła imię, jak trafiła do getta, co łączyło ją z dziadkiem. Pokazuje znaleziska: świadectwo chrztu, święty obrazek, zapiski. W skórzanej kopertówce (i w tej zwięzłej książce) zmieścił się kawał historii rodzinnej, ale i polskiej. A babka Dela przestała być wielką nieobecną.

Agata Tuszyńska, „Czarna torebka”, s. 100 (Fot. materiały prasowe) Agata Tuszyńska, „Czarna torebka”, s. 100 (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze