Matka Polka: Dzieci? Nie, dziękuję

dzieci
123rf.com

Tendencja czy znak czasu? Coraz mniej Polek deklaruje chęć posiadania potomstwa. Dlaczego? Ważniejsza kariera? Brak dobrych warunków, instynktu, partnera? Może moda?
Jako nastolatka marzyłam o dzieciach, jak pewnie większość dziewczyn, ale szybko mi przeszło. Nie mam młodszego rodzeństwa, nigdy się dziećmi nie zajmowałam, nie umiem za bardzo z nimi rozmawiać i rzadko kiedy uważam, że są śliczne – opowiada Magda, 36-latka pracująca w dużym wydawnictwie w stolicy.

Magda uważa swoje życie za niemal doskonałe, a pracę w mediach – za idealną. – Mój tryb dnia jest dość nieregularny, czasem pracuję rankami, czasem wieczorami, czasem mam dyżur weekendowy. Trudno doszukać się w tym rutyny i stabilności, jakiej pewnie wymaga życie rodzinne – tłumaczy.

Wolny czas Magda spędza tak, jak lubi, zwykle w gronie przyjaciół: chodzi na kilka koncertów w miesiącu, a wieczorami przesiaduje w ulubionej knajpce, nazywanej przez stałych bywalców „świetlicą”: – Zazwyczaj jeden wieczór w tygodniu poświęcam na RPG. Od czasu do czasu muszę też wybrać się w podróż, bo inaczej zaczynam wariować. Kot jakoś to znosi – mówi ze śmiechem i dodaje: – Nie chcę tego zmieniać.

Wolność i strach

Prawdopodobnie wiele młodych kobiet myśli dziś podobnie jak Magda, bo od wielu lat coraz rzadziej decydują się na dziecko. – W 2003 roku współczynnik dzietności był najniższy od 50 lat i ta tendencja z roku na rok się utrwala – mówi dr Sylwia Urbańska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według informacji GUS obecnie decydujemy się na dzieci później: okres największej prokreacji kobiet przeniósł się z grupy wiekowej 20–24 lat do grupy 25–29 lat oraz 30–34. Średni wiek kobiety decydującej się na urodzenie pierwszego dziecka w 2011 roku wynosił już 26,6 lat.