1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Co czyni szczęśliwym?

Co czyni szczęśliwym?

123rf.com
Można zbadać, co w bezpośredni i szybki sposób wpływa na odczuwanie przez nas stanu nazywanego szczęściem. W chwilach spadku nastroju warto sięgnąć po te „narzędzia”.

1. Piękno przyrody

Kwiaty rosnące w skrzynkach na balkonie lub w ogródku. Drzewa za oknem i cień jaki na ciebie rzucają. Owoce na talerzu, ptaki na niebie, trawa pod stopami. Całkowite zagłębienie się w obserwację przyrody daje nam poczucie szczęścia. Odprężamy się wówczas, czując jedność z naturą, która nas otacza. Na łonie natury czujemy się bezpieczni i szczęśliwi.

2. Codzienna wdzięczność

Jeśli potrafimy docenić na przykład to, że dobrze spaliśmy w nocy i teraz jesteśmy wypoczęci i zadowoleni, bliżej nam do odczuwania szczęścia. Czujemy się po prostu lepiej, gdy umiemy cieszyć się z naszego mieszkania, z tego że zjadłyśmy smaczne śniadanie i że lubimy koleżankę z pracy. Wdzięczność czyni szczęśliwym.

3. Pamiątki

Okazuje się, że jesteśmy sentymentalni. Do szczęścia potrzeba nam pierścionka babci, swojego ulubionego zdjęcia z przedszkola, koszulki kupionej na ekscytującym koncercie, biletów ze spektaklu teatralnego. Przy przeglądaniu pamiątek, nasze poczucie szczęścia wzrasta. Dlatego chyba warto je mieć blisko, kiedy dobry nastrój nas opuszcza.

4. Zdjęcia

Fotografie z wakacji, fajnych imprez, szczęśliwych momentów w życiu potrafią w mig przywrócić optymizm. Po to właśnie robimy zdjęcia. Może warto częściej do nich zaglądać?

5. Życzliwość

Ta dawana i przyjmowana. Możliwość dzielenie się życzliwością, kiedy przepływa ona przez nasze życie, znacząco wpływa na na nasze uczucia. Jest budująca i uszczęśliwiająca.

6. Zaangażowanie w wyznawane wartości

Jeśli działamy i w ogóle żyjemy zgodnie z wyznawanymi przez nas wartościami, jesteśmy bardziej szczęśliwi niż gdy angażujemy się w przypadkowe, obojętne dla nas aktywności. Dlatego tak istotny jest wybór pracy czy stylu życia a przede wszystkim świadomość tego, co jest dla nas w życiu ważne.

7. Rodzina i przyjaciele

Badania pokazują, że chwile szczęścia najczęściej zdarzają się nam, gdy przebywamy w towarzystwie bliskich nam osób. Szczęśliwi są ci, którzy cieszą się autentycznymi relacjami.

8. Śmiech

Możliwość jak najczęstszego śmiania się generuje uczucie zwane szczęściem. Dlatego należy szukać powodów do śmiechu i nie żałować go sobie.

9. Zwierzęta

Okazuje się, że spacer z psem czy głaskanie kota, który leży nam na kolanach uszczęśliwia. Nasze zwierzęta są pełne uroku i bezinteresownych uczuć, dlatego kontakt z nimi od razu może poprawić nam humor.

10. Małe prezenty

Właśnie te drobne prezenty, które są wyrazem tego, że ktoś o nas myśli, sprawiają nam najwięcej radości. Książka, z którą chciałaś spędzić sobotni wieczór, podarowana przez ukochanego, jest czymś cennym. Podobnie jak miły sms od niego, kiedy wyszłaś od dentysty, którego się bałaś czy twoja ulubiona kawa, zrobiona przez przyjaciółkę. Takie gesty sprawiają, że życie staje się szczęśliwsze.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze