fbpx

Natura balsamem dla duszy

natura
123rf.com

Badania dowodzą, że ludzie którzy żyją w mieście, ale w otoczeniu parków i ogrodów, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym niż ci, których życie upływa pośród murów i ulic.
Naukowcy odkryli, że mieszkańcy miast, w których jest dużo zielonej przestrzeni, rzadziej korzystają z usług psychologów i innych specjalistów od zdrowia psychicznego. Zgłaszają oni lepsze samopoczucie i ogólne wyższe zadowolenie z życia. Zależność ta nie ma związku z różnicami w dochodach, stanie cywilnym czy rodzaju zatrudnienia. Badania dotyczyły mieszkańców Wielkiej Brytanii. – Jesteśmy zaskoczeni tak jednoznacznymi wynikami naszych eksperymentów badawczych – mówi Mathew White z Uniwersytetu w Exeter Medical School. – Życie w miastach o stosunkowo wysokim poziomie zielonej przestrzeni bardziej pozytywnie wpływa na samopoczucie niż sprawy związane z życiem w pojedynkę czy w małżeństwie. Na nasze zdrowie psychiczne mniej wpływa także poziom bezrobocia niż parki i podmiejskie lasy. Życie w zielonej okolicy ma naprawdę znaczący wpływ na stan psychiki i ciała. Tego rodzaju wnioski są ważne dla polityków, którzy decydują o tym, jak wyglądają nasze miasta i urbanistów, którzy je projektują. Okazać się może, że tereny zielone są bardziej opłacalne niż późniejsze leczenie depresji i innych zaburzeń psychicznych.

Wnioski z wcześniejszych badań sugerowały związek pomiędzy życiem pośród zieleni a dobrym samopoczucie z poziomem dobrobytu. Ludzie lepiej sytuowani bowiem mają wpływ na to, że mieszkają w otoczeniu ogrodów czy lasów. Nowe przytoczone badanie pokazuje jednak, że ta korelacja nie odzwierciedla rzeczywistości. Nawet krótkie, ale systematyczne przebywanie wśród zieleni poprawia nastrój ludzi i funkcje poznawcze ich mózgów. Stąd taki dobry wpływ mają spacery po parku lub widok kilku drzew za oknem albo weekendowe wycieczki do lasu. Od nas zależy, czy zadbamy o to, żeby jak najczęściej przebywać blisko natury.

źródło: Association for Psychological Science

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze