fbpx

Jakie masz zdjęcie na Facebooku?

Jakie masz zdjęcie na Facebooku?
123rf.com

Badania wskazują, że wybór zdjęcia na Facebooku, owszem, odzwierciedla nasze indywidualne preferencje, ale jednocześnie pokazuje nieuświadomione często różnice kulturowe. Zastanawiałeś się, czym się kierujesz, wybierając zdjęcie do profilu na Facebooku?
W kulturach zachodnich ludzie myślą o sobie jako o niezależnych jednostkach, ceniony jest bowiem indywidualizm. Natomiast we wschodniej Azji kładzie się nacisk na kolektywizm i współzależność.

Dlatego właśnie, oglądając zdjęcia, widzimy że ludzie Zachodu są na pierwszym planie, a Azjaci mają za sobą duże tło, często przedstawiające krajobraz.

Psycholodzy Dr. Denise Park i Chih-Mao Huang byli ciekawi, czy te wzorce kulturowe rozciągają się na cyberprzestrzeni. Wyniki badań opublikowali w International Journal of Psychology. Zbadali oni użytkowników Facebooka ze Stanów Zjednoczonych i Azji Wschodniej (Hongkong, Singapur i Tajwan). Okazało się, że zdjęcia profilowe Amerykanów mają bardziej przybliżone twarze natomiast na fotografiach azjatyckich widać znacznie więcej tła. Amerykanie też bardziej się uśmiechają. Badanie więc potwierdziło wcześniejsze tezy o wpływie kulturowym na zdjęcia ludzi oraz pokazało, że widać to w internecie.

Inne artykuły o Facebooku:

Czy jesteś uzależniony od Facebooka?
Odrzucenie mniej boli na Facebooku
Uwaga! Narcyzi na Facebooku!

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze