1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Uniknąć kontuzji przy uprawianiu sportu

Uniknąć kontuzji przy uprawianiu sportu

123rf.com
123rf.com
Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia i psychiki. Jak bezpiecznie ćwiczyć, podpowiada Robert Korzeniowski, menedżer programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych”.

1. Rozgrzewaj się – nawet wtedy, gdy na dworze jest ciepło! Pamiętajmy, że mięśnie i ścięgna zawsze wymagają stopniowego „rozruszania”, a rytm pracy serca i oddech nie od razu osiągają optymalne zakresy. W związku z tym warto pierwsze 15 minut treningu przeznaczyć na rozgrzewkę o nieco mniejszym stopniu intensywności. W ten sposób nie tylko unikniemy kontuzji, ale także uciążliwych zakwasów.

2. Zadbaj o obuwie. Każda dyscyplina sportowa wymaga dobrze dobranego sprzętu. Buty to podstawowe i najbardziej wpływające na wynik narzędzie każdego biegacza i triatlonisty, amatora górskich wypraw czy tenisisty. W zależności od tego, jaką aktywność zamierzamy podjąć, zadbajmy o to, by obuwie było dopasowane do nawierzchni, po jakiej biegamy, naszej wagi oraz osobistej dynamiki ruchu. Powinno pozwalać na swobodną, ale stabilną pracę stopy i zapewniać optymalną amortyzację, chroniąc przed urazami.

3. Wsłuchuj się w swój organizm. Jeśli odczuwasz, że jesteś na granicy swoich możliwości fizycznych – przystopuj, zrób przerwę, zwolnij. Ciało wysyła sygnały, że potrzebuje odpoczynku. Nawet jeśli pokonasz zmęczenie za wszelką cenę, to możesz nabawić się urazu, który przekreśli Twoje dalsze plany sportowe. Nie zgrywaj więc superbohatera rodem z komiksu, tylko dopasuj intensywność treningu do aktualnej formy.

4. Zaufaj swojemu lekarzowi. Pamiętajmy, że bezpieczny i efektywny sport to nie tylko dobry sprzęt i motywacja, ale przede wszystkim zdrowie. Traktujmy lekarzy jak naszych osobistych trenerów, którzy doradzą, jak zadbać o siebie, aby uniknąć przykrych urazów czy kontuzji i jak najpełniej cieszyć się sportem. A jeśli planujemy intensywny wysiłek – z wyprzedzeniem wykonajmy kilka podstawowych badań np. w ramach programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych”. W ten sposób sport naprawdę posłuży naszemu zdrowiu oraz kondycji fizycznej.

mat. pras. LUX MED

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze