1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca
  4. >
  5. Marsz Żółtej Wstążki. Pokażmy solidarność z osobami z zaburzeniami psychicznymi 

Marsz Żółtej Wstążki. Pokażmy solidarność z osobami z zaburzeniami psychicznymi 

(Fot. materiały prasowe Fundacji eFkropka)
(Fot. materiały prasowe Fundacji eFkropka)
Idziemy #pogodność. Takie jest hasło czwartego już Marszu Żółtej Wstążki. Pokażmy osobom doświadczającym kryzysu psychicznego, że jesteśmy z nimi. Maszerujmy wirtualnie. W całej Polsce. Zaczynamy w sobotę 30 maja.

Każdemu człowiekowi należy się szacunek. To naturalne. To wszyscy wiemy. Są ludzie, którzy z brakiem szacunku, z pogardą, wyszydzaniem, protekcjonalnym traktowaniem spotykają się na co dzień – z powodu choroby. Osoby doświadczające kryzysu psychicznego to nie „wariaci” czy „szaleńcy”. To ludzie chorzy, którym należy się i pomoc, i poszanowanie ich godności. 

Fundacja eFkropka, zajmująca się wspieraniem osób z zaburzeniami psychicznymi i monitorująca stan polskiego systemu ochrony zdrowia psychicznego, od lat o tę godność walczy. Walczy o to, by ludzi dotkniętych zaburzeniami psychicznymi widzieć. I by ich odpowiednio leczyć. Od jakiegoś czasu mówi się głośno o tym, że psychiatria jest niedofinansowana. Pora to zmienić. Zwłaszcza dziś. „Doświadczenia izolacji społecznej ostatnich tygodni bardziej niż  kiedykolwiek wcześniej uwidoczniły znaczenie zdrowia psychicznego dla codziennej egzystencji. Eksperci z zakresu psychiatrii są zgodni, że wydarzenia związane z pandemią koronawirusa przyczyniły się do istotnego wzrostu poczucia lęku, nasilających się stanów depresyjnych, obniżonego nastroju u wielu osób. Pokazało to, jak ważna jest całościowa, dostosowana do potrzeb pacjenta opieka psychologiczna i psychiatryczna oraz konieczność działania na rzecz jej poprawy” – mówią organizatorzy Marszu Żółtej Wstążki.

Marsz miał się odbyć 30 czerwca. Planowano, że uczestnicy przejdą po raz czwarty ulicami Warszawy i po raz pierwszy ulicami kilku innych miast. Pandemia koronawirusa te plany zmieniła. Marsz odbędzie się wirtualnie. Ale dzięki temu może w nim wziąć udział każdy z nas. Jak to zrobić?

Mówią organizatorzy: „Zapraszamy do nałożenia na Wasze zdjęcia profilowe naszej nakładki #pogodność. Jeśli możecie, to do zdjęcia z nakładką, które automatycznie pojawi się w poście, dodajcie hasztag #pogodność lub #PoGodność Czekamy na Wasze filmiki (ok. dwuminutowe), mogą być nagrane choćby telefonem, przedstawiające Was, kiedy idziecie na spacer, chodzicie w miejscu na swoim balkonie albo w pokoju, jedziecie na rowerze w okolicach parku albo na takim stacjonarnym ustawionym w sypialni lub salonie. Koniecznie z żółtym elementem ubrania albo choć z przypiętą do niego kokardką z żółtej wstążeczki. Na filmiku nie trzeba pokazywać twarzy. Można sfilmować tylko fragment sylwetki albo siebie od tyłu. Filmiki zmontujemy we wspólny marsz i pokażemy w trakcie wydarzenia. Na filmiki czekamy do 5.06.2020 pod adresem: marsz@ef.org.pl

Można też zrobić sobie zdjęcie z żółtym elementem ubioru lub żółtą wstążką. Na zdjęciu można trzymać kartkę z hasztagiem #pogodność, udostępnić je w swoich social mediach, a w opisie dodać hasztag #pogodność ewentualnie link do wydarzenia”

Pokażmy naszą solidarność z chorymi. Przypnijmy żółtą wstążkę. Bądźmy razem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze