1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć? Oto cztery rady, jak sobie pomóc

Budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć? Oto cztery rady, jak sobie pomóc

123rf.com
123rf.com
To częsty przypadek kłopotów ze snem. Budzisz się w środku nocy, niespokojna, z umysłem pełnym niepotrzebnych myśli. Chcesz zasnąć, żeby wypocząć, ale chaos w głowie ci na to nie pozwala. Co robić?

Nie włączaj światła. Ciemność pozwoli ci szybciej wrócić do snu. Możesz użyć malutkiej nocnej lampki lub latarki, jeśli chcesz iść do łazienki, ale staraj się nie zapalać żadnego górnego światła.

Schowaj zegarek
tak, żebyś nie wiedziała która godzina. Ciągłe sprawdzanie czasu i obliczanie, jak długo już nie śpisz, tylko powiększa niepokój i oddala sen.

Napisz jaki masz problem i pozwól mu odejść.
Zapal lampkę nocną. W notatniku, przygotowanym wcześniej i leżącym obok łóżka, napisz co cię trapi. Zanotuj swoje myśli. Następnie poszukaj w sobie trudnego uczucia, które one wzbudzają. Poczuj w ciele, gdzie jest twój lęk, smutek, złość. Poczekaj aż miną i zanotuj, co możesz zrobić, żeby pozbyć się kłopotu. Gdy to zrobisz, uspokoisz się na tyle, by znowu zasnąć. Kiedy będziesz to praktykować, nauczysz się w ten sposób radzić z problemami, zanim będą musiały budzić cię w środku nocy.

Oddychaj swobodnie
. Poczuj swój oddech w brzuchu tak, by przepona podnosiła się i opadała. Wykonaj nie więcej niż trzy takie oddechy. Następnie połóż się na wznak i myślami przeskanuj wszystkie części swojego ciała od szyi do stóp. Poczuj, że je masz. W ten sposób odkryjesz, gdzie masz w ciele napięcie, spowodowane stresem. Oddychaj do tego miejsca, żeby się zrelaksować. Na koniec wyobraź sobie siebie w ulubionym miejscu, na przykład jak leżysz w słońcu na plaży, usłysz szum fal, zapach słonek wody, poczuj promienie słońca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze