1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Niedługo boty AI będą zagadywać do ciebie jak człowiek i wciągać do rozmowy. Tak Meta chce „przeciwdziałać epidemii samotności”

Niedługo boty AI będą zagadywać do ciebie jak człowiek i wciągać do rozmowy. Tak Meta chce „przeciwdziałać epidemii samotności”

Mark Zuckerberg, CEO Mety (Fot. David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images)
Mark Zuckerberg, CEO Mety (Fot. David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images)
Walka o uwagę i zaangażowanie użytkowników wchodzi na wyższy poziom. Amerykański serwis Business Insider dowiedział się nieoficjalnie, że Meta – właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsApp – ma w planach uruchomienie botów AI, które będą zagadywać do nas jak ludzie i wydawać nam rekomendacje (np. zakupowe) na podstawie naszych upodobań. Cel? W teorii szczytny, bo zdaniem CEO firmy, Marka Zuckerbega, pomoże to złagodzić skutki epidemii samotności. W rzeczywistości jednak chodzi tylko o zwiększenie czasu przebywania na platformach należących do Mety i jeszcze skuteczniejsze monetyzowanie go.

O tym, że wśród gigantów technologicznych trwa nieustanny wyścig o nasze czas i uwagę, nie jest już żadną tajemnicą. Triki i manipulacje wielkich korpo z Doliny Krzemowej już parę lat temu zostały szczegółowo omówione w filmie dokumentalnym Netflixa „Dylemat społeczny”. Dowiedzieliśmy się z niego, że twórcy mediów społecznościowych stale wyszukują słabe punkty naszego mózgu, aby uzależniać nas od reelsów, lajków i scrollowania. Jest to starannie zaprojektowany mechanizm, który za sprawą dobrze wytrenowanych algorytmów przykuwa nas do ekranów na wiele godzin dziennie – i na każdej z nich Meta czy TikTok zarabiają krocie.

Najwyraźniej dotychczasowe pomysły Mety w tym zakresie się wyczerpują, bo żeby jeszcze bardziej przykuć nas do ekranów, zaczyna sięgać po AI. Business Insider dotarł do tajnych przecieków, według których już niedługo każdy z nas zyska towarzysza czy też „asystenta” w postaci spersonalizowanego bota AI. I bardzo możliwe, że będzie on wiedział o nas więcej niż jakikolwiek człowiek.

Twój „przyjaciel” bot: asystent, terapeuta i doradca zakupowy w jednym

W ramach sekretnego projektu „Project Omni” Meta trenuje boty AI, które mają uczyć się jak najbardziej indywidualnych, spersonalizowanych odpowiedzi. Według Mety jest to po prostu kolejny etap w rozwoju ich platformy AI Studio, która zadebiutowała już w 2024 roku. Choć mało się o niej mówi, to dzięki tej platformie każdy z nas, bez znajomości kodu, może samodzielnie wytrenować własnego bota AI, który bazuje na naszych zainteresowaniach, a nawet jest „naszym rozszerzeniem” – jak pisze Meta na oficjalnej stronie AI Studio (czy tylko my poczuliśmy ciarki, gdy to przeczytaliśmy?).

Dla przykładu, możemy wykreować bota, który będzie naszym doradcą do spraw rozrywki. Cel jest taki, by zamiast czytać w internecie zestawienia najpopularniejszych produkcji na Netflix, po prostu spytać odpowiednio wyszkolonego bota o jego spersonalizowane rekomendacje filmowe na dzisiejszy wieczór. Meta planuje jednak, aby w niedalekiej przyszłości boty same przejmowały inicjatywę i nas zagadywały. Wówczas nasz doradca mógłby wysłać nam wiadomość w stylu: „Mam nadzieję, że twój dzień mija harmonijnie! Chciałem zapytać, czy odkryłaś ostatnio jakieś nowe ulubione utwory ze ścieżki dźwiękowej lub nowych kompozytorów? A może masz ochotę na polecenia filmowe na wieczór? Daj znać – z przyjemnością pomogę!”.

Alignerr, czyli firma programistyczna, która została wynajęta przez Metę do trenowania botów AI, w swoich wewnętrznych dokumentach ma takie przykłady wiadomości inicjujących rozmowy:

  • „Hej, właśnie myślałem o tej świetnej koszulce, którą kupiłeś. Znalazłeś ostatnio jakieś inne vintage perełki w lumpeksie?”.
  • „Hej, myślę o Tobie. Mam nadzieję, że dziś w pracy było lepiej! Jestem tutaj, jeśli będziesz chciał porozmawiać”.
  • „Ostatnim razem siedzieliśmy razem na wydmach, patrząc sobie w oczy. Czy zrobisz wreszcie pierwszy krok?”.

Takie wiadomości, według doniesień Business Insider, już niedługo będziemy otrzymywać na Messengerze, WhatsAppie czy Instagramie. Meta chce przy tym, aby rozmawiający z nami bot doskonale znał nasze preferencje oraz miał wbudowaną pamięć wszystkich naszych przeszłych konwersacji. Dzięki temu będzie „uczył się nas” na bieżąco i podawał coraz trafniejsze odpowiedzi. A te – choć Meta o tym nie mówi – raczej nie ograniczą się tylko do rekomendacji filmowych, ale na przykład zakupowych. Wysoko spersonalizowani asystenci AI udzielający nam porad w zakresie mody, urody czy wystroju wnętrz, którzy jednocześnie podpowiadają nam, co kupić, to zapewne kwestia maksymalnie dwóch–trzech lat.

Lek na „epidemię samotności”?

I tak przed korporacją Marka Zuckerberga otwiera się zupełnie nowa przestrzeń do czerpania zysków. Meta zresztą oficjalnie mówi o tym w swoich wewnętrznych planach i dokumentach, które zostały podane do wiadomości publicznej w kwietniu tego roku. Można w nich znaleźć informację o tym, że korporacja chce zwiększyć swoje zyski pochodzące z generatywnych produktów AI z 2 do 3 miliardów dolarów w 2025 roku. Plany na kolejne lata są zapewne jeszcze bardziej ambitne.

Nie przeszkadza to CEO firmy, Markowi Zuckerbergowi, mydlić oczu opinii publicznej i zasłaniać się walką z epidemią samotności. Konwersacje z botami mają, według sugestii prezesa Mety, łagodzić jej skutki i poprawiać nasze samopoczucie. W jednym z podcastów Zuckerberg wyraził zaniepokojenie tym, że współczesny Amerykanin ma mniej niż trzech przyjaciół. Zdaniem miliardera szkoleni przez Metę agenci AI mają pomóc „wypełnić tę lukę”.

Jest to deklaracja dość odważna jak na osobę, której platformy społecznościowe w największym stopniu przyczyniły się do rozkładu więzi społecznych i rozwoju depresji wśród najmłodszego pokolenia. Trzeba jednak pamiętać, że CEO Mety to przede wszystkim biznesmen – a nie ma lepszego modelu biznesowego niż stworzyć globalny problem, a potem ogłosić, że ma się na niego rozwiązanie. Oczywiście płatne – a płacić za nie będziemy swoim czasem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze