1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak nauczyć się być optymistą?

123rf.com
123rf.com
Dr Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej, w książce „Learned Optimism” wyjaśnia, na czym polega różnica między byciem optymistą a pesymistą. Na czym?

Cechą charakterystyczną pesymistów jest to, że mają skłonność wierzyć, złe zdarzenia będą trwać długo. Mają oni też zwyczaj myśleć, że to, co się dzieje nie tak jak trzeba, ma miejsce z ich winy. Optymiści, którzy mają do czynienia z takimi samymi trudnymi doświadczeniami, myślą o nich w zupełnie odwrotny sposób. Wierzą, że porażka to tylko chwilowa sprawa i że oni nie mają z tym nic wspólnego, a dokładniej ich poczucie własnej wartości. Niepowodzenie nie wzrusza ich tak bardzo, a trudne sytuacje postrzegają jako wyzwanie a nie przyczynę podkopania sił.

Jak nauczyć się być optymistą?

1. Weź kilka głębokich oddechów. Zanim zaczniesz się na dobre zamartwiać,
zapewnij sobie kilka chwil spokoju, zamknij oczy i miarowo oddychaj. Rób tak aż poczujesz spokój w swoim ciele i umyśle. Kiedy oddychasz płytko, twój organizm jest zaniepokojony a mózg produkuje pesymistyczne myśli.

2. Wyizoluj problem.
To, że teraz nie udało ci się dobrze zaparkować samochodu, nie oznacza, że jesteś beznadziejnym kierowcą. To, że właśnie zmniejszono ci pensję, nie sprawi, że umrzesz z głodu. Teraz jest jak jest, a jutro może być inaczej. Nie generalizuj, nie wyciągaj pochopnych czarnych wniosków.

3. Koncentruj się na pozytywach.
Pokłóciłaś się strasznie z mężem i było to trudne. Odetchnij i pomyśl raczej nie o tym, że kiepsko radzisz sobie w relacjach, ale o tym, że masz fajną przyjaciółkę, lubisz poranny jogging z psem i dzieciaki też macie fajne. Do problemu wróć z lepszym samopoczuciem i przekonaniem, że życie nie jest wcale takie złe.

4. Bierz pod uwagę wiele czynników. Szef spojrzał się na ciebie krzywo?
Bo znowu coś źle zrobiłaś, czy zrobiła mu to jego żona dzisiaj rano? Nie bierz wszystkiego osobiście, a bliżej ci będzie do postawy optymisty.

5. Niezależnie od wszystkiego, wybaczaj sobie. Potknięcie, pomyłkę, gafę. Im bardziej będziesz dla siebie wyrozumiała, tym bardziej się wyluzujesz i nie będziesz w kółko powtarzać swoich błędów. Tak robią optymiści. Zastrzeżenie: bycie optymistą
nie oznacza zrzeczenia się odpowiedzialności za swoje czyny, oznacza wiarę w możliwość, że co złe, można zmienić.

6. Twórz przyszłość teraz.
Pamiętaj, że przyszłość nie jest z kamienia. Co przyniesie jutro, jest w dużej mierze zależne od swoich przekonań na temat dzisiejszych wydarzeń i siebie tu i teraz. Nasze bieżące przekonania wpływają na to, jak się czujemy i jak działamy. Zamiast myśleć, że „wszystko jest stracone”, pomyśl co jest ocalone i co możesz odzyskać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze