1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Typy osobowości –Tropiciel, czyli Typ Czujny

Typy osobowości –Tropiciel, czyli Typ Czujny

123rf.com
Piąty z czternastu typów osobowości, opisanych przez psychologów Johna M. Oldhama oraz Loisa B. Morrisa, to Tropiciel. Sprawdź, ile cech macie wspólnych.

Krytyk obyczajów, strażnik moralności, krzyżowiec – oto w skrócie Typ Czujny, zawsze gotowy do walki z wypaczeniami. Wybitnie niezależny, liczy się tylko z własną opinią, w kontaktach z ludźmi – ostrożny. Osoba o typie osobowości Tropiciel to dobry obserwator i idealny słuchacz, wyczulony na subtelności tonu. Przyjmuje krytykę bardzo serio, ale nie czuje się nią zagrożony. Bardzo wysoko ceni sobie wierność i lojalność.

Jeśli odnajdujesz w sobie powyższe cechy, w związkach przykładasz dużą wagę do autorytetu i władzy. Nie dajesz się zdominować i bronisz swojej niezależności. Choć zwykle na początku znajomości czujesz się niezręcznie i niepewnie, to gdy już się rozluźnisz, zachowujesz się swobodnie. Powoli angażujesz się w nowy związek. Jesteś bardzo wyczulona na motywacje innych ludzi. Z łatwością wychwytujesz każdą fałszywą nutę. Kiedy jednak ta cecha się nasila, pojawia się ryzyko błędnej interpretacji odbieranych sygnałów.

Osoby Czujne często można spotkać wśród bojowników o prawa obywatelskie czy ekologów. Pragną wierzyć w lepszy świat. Są idealistami. Potrzebują poczucia, że kontrolują sytuację. Utrata kontroli jest dla nich najpoważniejszym  źródłem stresu. Ciężko radzą sobie z niepowodzeniami i rozczarowaniami. Z równowagi wytrąca ich wszelka krytyka, czują się wtedy zaatakowani i reagują samoobroną. Nie są stworzeni do kompromisów.

Jaka jest osoba w typie Primadonny?
 

Jeśli drzemie w tobie Tropiciel, jesteś cenionym pracownikiem: wyczulonym na szczegóły, spostrzegawczym, ale też patrzącym na ręce przełożonym. Najlepiej pracuje ci się na samodzielnym stanowisku, sprawdzasz się w dziedzinach, w których możesz działać bez bezpośredniego nadzoru. Brzydzisz się wszelkimi koneksjami. Dzięki swojej błyskotliwości i talentowi polemicznemu nadajesz się na krytyka, nauczyciela akademickiego, prawnika, reportera czy badacza. Doskonale radzisz sobie w świecie techniki.

Charakteryzuje cię rezerwa uczuciowa, chyba że poczujesz zagrożenie lub wyzwanie. Jesteś raczej „mózgowcem” niż „sercowcem”. Z trudem wyduszasz z siebie słowa miłości, dlatego lepiej by partner okazał ci zrozumienie i nie domagał się słów uznania i dowodów uczucia. Twoją mocna stroną jest ironiczne, błyskotliwe, choć niekiedy cierpkie poczucie humoru.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze