fbpx

Słuchanie jest aktem miłości

słuchanie
123rf.com

Kiedy naprawdę kogoś słuchamy, oznacza to, że ta osoba jest w tej chwili ważniejsza niż jakiekolwiek inne nasze potrzeby. Taka osoba, gdy jest w centrum uwagi, czuje się jakby była w centrum wszechświata.
Gdy całkowicie się na kimś koncentrujemy i poświęcamy mu całą swoją uwagę, rozmówca czuje, że dajemy siebie całkowicie. Wtedy w pewnym sensie traci poczucie własnej odrębności i energetycznie zespala się z nami. Ludzie, którzy boją się bliskości, nie potrafią z prawdziwą uwagą słuchać innych. Umiejętność słuchania wiąże się z otwartością na autentyczne zaangażowanie się w relację.

Jak ćwiczyć umiejętność słuchania?

1. Prawdziwe słuchanie polega na tym, że przestajemy oceniać drugą osobę. Staje się ona dla nas jak czysta biała kartka. Przyjmujemy tę osobę w danym momencie taką, jaka ona jest.

2. Prawdziwe słuchanie polega na tym, że kiedy druga osoba mówi, nie planujemy tego, co mamy zamiar powiedzieć. Nie zajmujemy się sobą, swoim punktem widzenia i czucia, tylko próbujemy wczuć się w położenie rozmówcy.

3. Prawdziwe słuchanie jest celem samym w sobie. Nie polega na tym, że naszą intencją jest osiągnięcie jakieś rezultatu i wygrana, tylko właśnie słuchanie.

4. Prawdziwe słuchanie wymaga uważnej obecności. To stan bycia, którego doświadczasz, dając całą uwagę temu, co robisz. W takim słuchaniu nie jest nawet konieczna bliska fizyczna obecność, w ten sposób można też rozmawiać przez telefon. Chodzi po prostu o pełną świadomość tego, co się wydarza podczas rozmowy.

5. Prawdziwe słuchanie polega nie tylko na uważności na słowa, ale także na sygnały pozawerbalne, na przykład ton głosu czy mowę ciała.

6. Po prawdziwym wysłuchaniu, kiedy odpowiadamy tej drugiej osobie, więcej jest w nas empatii i autentyczności. Jesteśmy bardziej w tu i teraz, a więc także bliżej siebie.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze