Emocjonalne bezpieczeństwo to fundament trwałej i szczęśliwej relacji. Kluczem do niego są natomiast zaufanie i poczucie własnej wartości. Psycholog z Harvardu, podkreśla, że pary, które naprawdę sobie ufają, regularnie używają 7 konkretnych zwrotów. To właśnie one tworzą więź, która potrafi przetrwać każdy kryzys. Sprawdź zatem, które zdania powinny na stałe zagościć w twoim związku.
W zdrowych związkach czujemy się swobodnie i emocjonalnie bezpiecznie, jednak u wielu osób relacje romantyczne wywołują lęk i niepewność. Psycholog z Harvardu, który pracuje z parami, podkreśla, że emocjonalne bezpieczeństwo zaczyna się od poczucia własnej wartości, czyli wiary, że zasługujesz na miłość, oraz od zaufania, że partner jest akceptujący, troskliwy i naprawdę zaangażowany, zarówno w dobrych, jak i trudnych chwilach. Jak się również okazuje, pary, które naprawdę sobie ufają, regularnie używają tych 7 zwrotów.
1. „Doceniam to, że mogę być przy tobie sobą”
Poczucie bezpieczeństwa w relacji oznacza, że nie musisz niczego ukrywać. Możesz okazywać wrażliwość i mówić o trudnych rzeczach, a partner odpowie współczuciem, a nie oceną. Podobnie działa również zwrot: „Dziękuję, że kochasz mnie takim, jakim jestem”.
2. „Ufam ci”
Zaufanie to fundament emocjonalnego bezpieczeństwa. To wiara, że słowa i działania partnera są spójne – niezależnie od tego, czy jesteście razem, czy osobno. Dzięki temu wiesz, że chce on dla was jak najlepiej, a także szanuje zarówno ciebie, jak i wasz związek.
3. „Przejdziemy przez to razem”
Wszystkie pary doświadczają konfliktów. Partnerzy w zdrowych związkach wiedzą jednak, jak sobie z nimi radzić, tzn. nie wpadają w panikę ani nie grożą odejściem podczas kłótni, bo wierzą w to, że dzięki współpracy można rozwiązać każdy problem i przetrwać każdą burze.
4. „Idź i baw się dobrze”
Partnerzy, którzy sobie ufają, nie czują się zagrożeni, gdy spędzają czas osobno, a samotne chwile są dla nich czymś absolutnie naturalnym. Szanują więc swoją niezależność i wiedzą, że chwile rozłąki tylko wzmacniają relację. P.S. Możesz też powiedzieć: „Cieszę się, że masz czas dla siebie” lub „Dziękuję, że dajesz mi przestrzeń, gdy jej potrzebuję”.
5. „Tęsknię za tobą”
Tęsknota nie oznacza, że jesteś zaborczy/zaborcza – oznacza, że czujesz emocjonalne przywiązanie i nawet jeśli cenisz sobie osobistą przestrzeń, nadal czekasz na wspólny czas. Podobnie działają też takie zwroty jak np. „Nie mogę się doczekać, aż wrócisz”.
6. „Możemy porozmawiać?”
Partnerzy w zdrowych związkach pozwalają sobie na trudne rozmowy. Gdy coś jest nie tak, nie boją się o tym mówić, bo wiedzą, że druga strona zawsze wysłucha i okaże troskę. Taką rozmowę można też zacząć od słów: „Jest coś, o czym chcę porozmawiać” lub „Czuję się ostatnio dziwnie i chcę się upewnić, że między nami wszystko w porządku”.
7. „Zróbmy jakiś plan”
Wspólne planowanie – czy to randek, czy większych celów życiowych – to znak, że oboje inwestujecie w relację, a także widzicie partnera jako część swojej przyszłości. Możesz również powiedzieć: „Naprawdę cieszę się na nasz wspólny wyjazd”.
Pamiętaj, poczucie bezpieczeństwa w związku wymaga czasu!
Dzielenie się intymnymi informacjami o sobie nie jest łatwe. To akt wrażliwości, i jeśli nie spotka się ze zrozumieniem, może bardzo zaboleć. Celem jednak jest związek, w którym jesteśmy w pełni widziani i zaakceptowani, ale nie dzieje się to z dnia na dzień. Wymaga to świadomego wysiłku, zaakceptowania siebie i zobaczenia partnera takim, jaki jest.
Źródło: „Couples who ‘truly trust’ each other regularly use these 7 phrases, says Harvard-trained psychologist—they’re ‘relationship goals’”, cnbc.com [dostęp: 14.07.2025]