fbpx

10 najlepszych ekologicznych hoteli butikowych w Azji

Zainicjowana w 2007 roku przez portal rezerwacji hoteli Agoda lista najlepszych ekologicznych hoteli butikowych wyróżnia wyjątkowe „zielone” ośrodki wypoczynkowe w Azji.
Jedne z nich, jakHotel ICON w Hong Kongu, to eleganckie drapacze chmur, inne, jak na przykład Bon Ton Resort, wpisują się w kilkusetletnią architekturę. Ale łączy je jedno: każdy z wymienionych obiektów wspiera świadomą konsumpcję i odpowiedzialne podróżowanie – wykorzystuje przyjazny naturze energooszczędny designu i architekturę, dba o lokalnych mieszkańców i ich otoczenie.

1. Alila Villas Uluwatu, Bali

Obiekt otrzymał Green Globe w nagrodę za swoją działalność na rzecz otoczenia i lokalnych mieszkańców. Jest zbudowany zgodnie z ideą wykorzystaniu dostępnych na miejscu materiałów i miejscowych gatunków roślin. Filozofia ośrodka zakłada wspieranie miejscowych społeczności poprzez handel i oferowanie zatrudnienia. Produkty spożywcze i składniki wykorzystywane w SPA są niemal w 100% pochodzenia miejscowego.

2. Thanyamundra, Park Narodowy Khao Sok,Tajlandia

Niepowtarzalny w swoim stylu „organic resort” Thanyamundra mieści się w parku narodowego KhaoSok, zaledwie dwie godziny jazdy od lotniska w Phuket. Goście wypoczywają na skraju jednego z najstarszych na świecie lasów deszczowych. Mogą praktykować jogę, medytować, ale też uprawiać trekking i pływać kajakiem. Na terenie ośrodka mieści się organiczna ferma, na której goście mogą sami zbierać świeże owoce i warzywa, rosnące w zasięgu ich ręki.

3. Diva Resort, Malediwy

Diva Resort leży na atolu Dhidhoofinolhu. W miejscu tak narażonym na oddziaływanie globalnego ocieplenia jak Malediwy eko-podróżowanie nabiera szczególnej wagi. Ośrodek prowadzi odpowiedzialną politykę dotyczącą środowiska naturalnego. Diva przeprowadza regularne akcje sprzątania wyspy i wspiera eko-edukację, również w obszarze sąsiadujących atoli. W skład resortu wchodzi też Centrum Biologii Morskiej , zajmujące się badaniami nad rekinami wielorybimi.

4. Hansar, Bangkok, Tajlandia

W samym sercu Bangkoku, w dzielnicy pełnej najdroższych butików mieści się SPA hotel Hansar, który szczyci się tym, że jego korytarze i wspólne pomieszczenia nie mają klimatyzacji (sic!), ponieważ przede wszystkim szanuje naturę. Chłodzenie pomieszczeń jest możliwe dzięki rozwiązaniom architektonicznym, które sterują ciągami powietrza.Ośrodek stosuje także inne rozwiązania energooszczędne: wykorzystuje fluorescencyjne i naturalne oraz uzyskuje ciepłą wodę z baterii na dachu budynku.

5. Apulit Island Resort, Filipiny

Resort leży w uroczej zatoczce w regionie TayTay na wyspach Palawan. Warunki naturalne wyspy wymagają szczególnej dbałość o bezpieczeństwo ekosystemu nabiera tu szczególnej wagi. Ośrodek troszczy się o jego zachowanie i prowadzi programy edukacyjne dla pracowników. Wspiera także lokalne społeczności: handluje z nimi, zapewnia im zatrudnienie i opiekę medyczną. Częścią wystroju jest wyeksponowane w pokojach “dziesięć przykazaniom El-Nido” mówiące o odpowiedzialnym eko-zachowaniu.,

6. BanjaranHotspring Retreat, Ipoh, Malezja

Ten zielony resort ukryty wśród wiekowych skał klifowych wykorzystuje geologiczne bogactwo Malezji . Oferuje gorące źródła, jaskinie, spacery w dżungli i nad zapierającymi dech w piersiach wodospadami. Do tutejszych eko-inicjatyw zalicza się m.in. wykorzystanie wód geotermalnych w jacuzzi, całkowity zakaz korzystania z wybielaczy, techniki wodo- i energooszczędne, zakaz palenia i zakaz korzystania z telefonów komórkowych.

7. Cocoon Boutique Hotel, Manila, Filipiny

Cocoon leży w sercu Quezon City i ma miano pierwszego zielonego hotelu w mieście i demonstruje wierność hasłu „luksusowej ekologii” zarówno w swojej architekturze, jak i wykorzystywanych tu technologiach (chłodzenie, oświetlenie i kanalizacja). Do budowy wykorzystano regenerowane drewno i inne przyjazne naturze materiały.

8. Bon Ton Resort, Langkawi, Malezja

Bon Ton Resort odwołuje się do tradycyjnych wartości ekologicznych SPA. Oferuje gościom możliwość zamieszkania w autentycznych drewnianych domkach, ocalonych przed wyburzeniem i całkowicie odrestaurowanych . Do urządzenia domków wykorzystano miejscowe materiały. Turyści goście otrzymują tu sarongi (tradycyjne chusty malajskie) i klapki, wyrabiane na miejscu. Łazienka na świeżym powietrzu i taras wypoczynkowy pozwalają na bezpośrednio kontakt z naturą. Ośrodek wspiera pobliskie schronisko dla zwierząt LASSie.

9. Hotel ICON, Hong Kong

Położony w dzielnicy Tsim Sha Tsui hotel jest szczególnie ekologiczny. Ma m.in. samowystarczalny wertykalny ogród pochłaniający dwutlenek węgla, baterie słoneczne, i energooszczędne oświetlenie. Ośrodek należy do Uniwersytetu Technicznego w Hong Kongu i jest prowadzony przez studentów.

 

 

10. La Residence, LuangPrabang, Laos

Luksusowy obiekt położony wśród pięknych ogrodów, z widokiem na zbocza góry, wyposażony w tradycyjne laoskie tekstylia. Właściciele ośrodka organizują tzw. zielone czwartki, poświęcone sprzątaniu okolicy, a ponadto wspierają miejscową szkołę dla sierot: przekazują placówce sprzęty i żywność, a także organizują wycieczki i imprezy dla uczniów.

Zestawienie najlepszych butikowych hoteli SPA za 2011 rok zostało przygotowane przez portal rezerwacji Agoda, oferujący zarówno hotele, jak i obiekty SPA w Azji Południowo-Wschodnie i na całym świecie.