Do basenów termalnych po zdrowie i urodę

Fot. Regina Skibińska

Od kilku lat przybywa w Polsce basenów termalnych. Amatorzy wodnych kuracji i zabawy nie muszą już jeździć na Węgry i Słowację.
Do wód ludzie podróżują od stuleci. Przed wiekami stać było na to nielicznych, najlepiej urodzonych członków społeczeństwa. Kurowali się z różnorakich dolegliwości, leczyli złamane serca i romansowali. Wiadomo, że z gorących źródeł korzystała królowa Marysieńka Sobieska oraz słynna z urody cesarzowa Sissi, żona władcy Auro-Węgier, Franciszka Józefa. Dziś kąpiele w ciepłych wodach ponownie stają się popularne, a aquaparki są się jednym ze sposobów na udane wakacje.

Kąpiele w basenach termalnych są nie tylko przyjemne, ale także zdrowe. W zależności od zawartości wody, kąpiele mogą pomóc przy leczeniu, np. nerwic, chorób serca, płuc, skóry czy reumatyzmu. Woda w basenach najczęściej ma temperaturę w granicach 30-38°C, ale w kompleksach są też najczęściej baseny do pływania z chłodniejszą wodą. Generalnie woda termalna musi mieć powyżej 20°C. Wydobywana jest najczęściej z głębokości 1500-2500 metrów, w naturze bywa ona znacznie cieplejsza i schładza się ją do takiej temperatury, by kąpiele w niej były przyjemne.

Takie obiekty to atrakcja dla każdego, dlatego są świetne na rodzinne spędzanie czasu. Osoby aktywne mogą popływać czy pograć w siatkówkę, a jeśli ktoś woli odpoczynek bierny, może leżeć w jacuzzi i poddawać się dobroczynnemu działaniu solanki. Nie ma ograniczeń wiekowych. Starszym ludziom pod wpływem masaży wodnych poprawia się sprawność, młodzi mogą szaleć na zjeżdżalniach.

Fot. Regina Skibińska/więcej w galerii

W obiektach są zarówno baseny wewnątrz budynków, jak i zewnętrzne, pod chmurką. Z tych ostatnich można korzystać nie tylko w upalne dni. Szczególnie przyjemne i regenerujące są kąpiele wtedy, gdy aura nie sprzyja, w ciepłej wodzie można się rozgrzać i nabrać energii.

Są to też miejsca, które bardzo lubią dzieci. W ciepłej wodzie są zjeżdżalnie, strumyki wodne, parasole wodne, place zabaw – zarówno w wodzie, jak i na brzegu, zabawki wodne. Dorośli do dyspozycji mają bicze wodne, kaskady, sztuczne rzeki, leżanki podwodne, gejzery, jeżyki, jacuzzi, wellness, masaże, łaźnie, kabiny solne i różnorakie sauny. Baseny termalne to jest więc miejsce, do którego chodzi się nie tylko po zdrowie, ale i urodę. Można tu zwalczać cellulitis, poprawiać stan skóry, a nawet walczyć z nadwagą – na przykład woda w basenach termalnych w Szaflarach i w Bukowinie Tatrzańskiej wspomaga odchudzanie. Szczególnie jeśli kąpiele stanowić będą uzupełnienie górskich wycieczek.