1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. 5 sposobów, które podkręcą moc Twojego umysłu!

5 sposobów, które podkręcą moc Twojego umysłu!

fot. iStock
fot. iStock
Z umysłem jest podobnie jak z ciałem - im częściej go trenujesz i stymulujesz nowymi bodźcami, tym dłużej i efektywniej będzie ci służył. Dlatego nie zatrzymuj się w realizacji wyznaczonych sobie celów,  utrzymuj wysokie obroty, trenuj oraz zdrowo się odżywiaj. Nie zapominaj, aby regularnie ćwiczyć swój mózg

Tekst: Karol Ciborowski

ZDROWY ZAWRÓT GŁOWY

Coraz częściej biegamy, trenujemy w salach fitness, w strefach crossfit podnosimy sztangi, używamy kettli, taśm trx czy corebagów. Jednocześnie mamy większą świadomość, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma jedzenie. Przechodzimy m.in. na diety typu raw, wege, paleo czy robimy detoksy owocowe. Wszystko po to, aby dobrze wyglądać i mieć zgrabną sylwetkę – po prostu czuć się dobrze w swoim ciele.

CO ZA DUŻO, TO NIEZDROWO

Każdego dnia do naszego umysłu docierają setki wiadomości z social mediów, telewizji, radia, billboardów czy rozdawanych na ulicach ulotek. Jesteśmy nimi wręcz bombardowani, przyswajamy więcej informacji niż nasi przodkowie w ciągu całego swojego życia. Częściej prześladuje nas poczucie, że podejmujemy się wciąż coraz większej ilości spraw, ale osiągamy coraz mniej – jesteśmy zabiegani i zestresowani. Dodatkowo, żyjemy w kulturze typu „instant”, która sprawia, że chcemy widzieć efekty natychmiast, szukamy szybkich rozwiązań dla wyzwań, przed którymi stajemy.

ZACZNIJ TRENOWAĆ SWÓJ UMYSŁ

Warto w swoim kalendarzu znaleźć czas na aktywność fizyczną, ale aby utrzymać nasze ciało na najwyższych obrotach, należy regularnie dbać także o swój umysł. Wiedzą już o tym topowi sportowcy, m.in. najlepszy pływak na tej planecie - Michael Phelps, tenisistka Agnieszka Radwańska, kapitan polskiej reprezentacji Robert Lewandowski czy skoczek Kamil Stoch, którzy mocny akcent kładą na pracę z umysłem. Trening mentalny, stanowiący połączenie wielu nauk (psychologii, socjologii, fizjologii, endokrynologii i filozofii), dostarcza skutecznych narzędzi, pozwalających w pełni rozwijać ludzki potencjał. Efekty takiego treningu są fenomenalne (m.in. zwiększona pewność siebie czy obniżony poziom stresu) i widoczne niemal natychmiast - w ciągu kilku minut, bez konieczności długotrwałej pracy.

Przygotowałem pięć wskazówek, zaczerpniętych wprost z treningu mentalnego, które pomogą utrzymać wysoki poziom energii - zarówno ciała, jak i umysłu.

 • ZMĘCZ MIĘŚNIE I SPAL STRES
Jeżeli czujesz, że jesteś zdenerwowany - włącz do pracy swoje mięśnie: pobiegaj, wsiądź na rower, załóż słuchawki i wytańcz stres. Ruch sprawi, że spalisz nadmiar kortyzolu (hormonu stresu), a tym samym zaczniesz generować w swoim ciele endorfiny (hormony szczęścia) oraz dopaminę (hormon działania).
 • USUŃ DRZAZGI I PODNIEŚ POZIOM ENERGII
Czym są drzazgi? To elementy twojego otoczenia, na których widok bądź myśl - czujesz negatywne emocje, np. niepokój. To wszystkie rzeczy, które w ciągu dnia obniżają poziom energii, jak choćby nieposprzątany pokój, niezapłacone rachunki, a czasem nawet zdjęcie, które przypomina o tym, że jeszcze do niedawna byłeś w super formie. Jeśli otaczasz się takimi rzeczami, rozwiązanie jest proste - pozbądź się ich jak najszybciej: posprzątaj pokój, opłać rachunki albo idź na trening, przybliżający cię do wymarzonej sylwetki. Dzięki temu stworzysz wokół siebie przestrzeń, która będzie dodawać ci energii niezbędnej do realizacji najważniejszych dla ciebie wyzwań.
 • WYGRYWAJ, PRZYJMUJĄC POSTAWĘ ZWYCIĘZCY
Amy Cuddy, psycholog z Harvardu przeprowadziła badania naukowe, które pokazały, że poprzez postawę ciała, jesteśmy w stanie wpłynąć na naszą pewność siebie. Badając zachowania sportowców (zarówno pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych, w tym także sportowców niewidomych), odkryła pewną zależność. Wszystkie te osoby, kiedy wygrywają i przekraczają linię mety, przyjmują postawę zwycięzcy, czyli ręce uniesione do góry. Dzięki niej podwyższa się poziom testosteronu (hormonu walki) oraz obniża się poziom stresu. To sprawia, że pewność siebie wzrasta. Dlatego jeżeli jesteś przed ważnym wydarzeniem, np. masz egzamin, rozmowę o pracę lub chcesz poprosić szefa o podwyżkę, podnieś wcześniej swój poziom pewności siebie, unosząc ręce wysoko do góry i utrzymując je w tej pozycji przez dwie minuty. Pamiętaj, że ta metoda nie zastąpi ci właściwego przygotowania się, ale zdecydowanie pomoże w ważnym dla ciebie momencie zwiększyć hormonalnie twoją śmiałość, byś mógł pokazać w pełni swoje możliwości.
 • OCZYŚĆ SWÓJ UMYSŁ, LEWITUJĄC
Umysłowi, tak jak organizmowi, warto raz na jakiś czas zafundować detoks. Jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów jest tzw. floating. W każdym dużym mieście znajdziesz miejsca, gdzie przeprowadzane są zabiegi floatingu. Polegają one na tym, że kładziesz się w mocno osolonej wodzie, zbliżonej do temperatury twojego ciała i unosisz się. Wręcz czujesz, jakbyś lewitował w powietrzu. Dzięki temu rozluźnisz mięśnie, spięte często wskutek aktywności fizycznej oraz codziennych sytuacji stresowych. Dodatkowo, znajdując się w pomieszczeniu, pozbawionym wszelkich bodźców (dźwięków oraz światła), twój umysł wchodzi w stan głębokiego odprężenia. Metoda ta jest szczególnie polecana osobom żyjącym w dużych miastach, zabieganym i zestresowanym. Stosowana regularnie - wpłynie pozytywnie na całe ciało, w tym też na głowę.
 • PODKRĘĆ MOTYWACJĘ, STWARZAJĄC WŁAŚCIWE ŚRODOWISKO
Jeżeli masz przed sobą cel, aby regularnie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać, to nie licz jedynie na swoją silną wolę. Ona jest jak wskaźnik baterii w telefonie – w ciągu dnia stopniowo się rozładowuje. Lepiej stworzyć wokół siebie odpowiednie środowisko, które będzie cię wspierać w realizacji twoich postanowień. Jeśli biegasz, postaw buty od razu przy łóżku. Jeśli ćwiczysz w klubie fitness, spakuj dzień wcześniej torbę i postaw ją przy drzwiach wyjściowych. Zadbaj o to, by w lodówce było zdrowe jedzenie, a w pracy miej przy sobie fit przekąski, np. orzechy czy obrane, pokrojone marchewki. Pamiętaj, że nasz mózg z natury jest leniwy i nie lubi się przemęczać. Zwłaszcza, kiedy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną czy zdrowym odżywianiem i wdrażasz w swoim życiu nowe nawyki. Bądź wtedy „smart” i przystosuj środowisko do wspierania cię w realizacji twoich celów.

Zacznij od tych pięciu powyższych inspiracji, wykorzystaj narzędzia treningu mentalnego i podkręć moc swojego umysłu!

 

KAROL CIBOROWSKI

Trener mentalny juniorów oraz trener fitness. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze