1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – 6 rad

123rf.com
123rf.com
To ono najczęściej decyduje, jak dalej potoczą się losy relacji. Dlatego, jeśli zależy ci na znajomości bądź pomyślnym załatwieniu sprawy, świadomie popracuj nad zrobieniem pierwszego wrażenia.

1. Połóż nacisk na powitanie

Dobrze, żebyś czuła, że twój uśmiech, słowa, uścisk dłoni są właściwe dla danej sytuacji. Miej otwarte nastawienie przy przywitaniu, zostawiając jednak przestrzeń drugiej stronie na to, żeby dała ci znak, w jaki sposób chce się przywitać.

2. Zwróć uwagę na swój wygląd

Nie tylko na ubranie, ale także na akcesoria. W zrobieniu pierwszego wrażenia wygląd odgrywa kluczową rolę. Badania wskazują, że jeśli wygląd człowieka budzi zaufanie, dalej sprawa idzie gładko. Najwięcej punktów zbiera schludny, nie rzucający się w oczy, ale estetyczny image. Dobrze też, żeby czymś się wyróżniał, nie był przeciętny.

3. Zbadaj środowisko

Miej świadomość do kogo idziesz. Inaczej będziesz rozmawiała podczas rozmowy o pracę, inaczej z nauczycielką dziecka, jeszcze inaczej będziesz zachowywać się na służbowym bankiecie. Każde środowisko i otoczenie jest inne, nie chodzi o to, żeby stracić swoją tożsamość, ale umieć się elastycznie dopasować do okoliczności.

4. Unikaj spotkań w złe dni

Jeśli nie jesteś w dobrym humorze, zostań w domu i nie załatwiaj spraw, które wymagają od ciebie zrobienia dobrego wrażenia. W nowej sytuacji, z nowymi ludźmi, możesz czuć się jeszcze gorzej i to będzie rozpoznawalne choćby przez mowę twojego ciała. Jeśli nie możesz przełożyć spotkania, przed wyjściem pomóż sobie podnieść nastrój technikami relaksacyjnymi.

5. Pamiętaj o mowie ciała

Komunikacja to nie tylko słowa, ale wyraz twarzy, ton głosu, postawa, sposób, w jaki podajesz rękę. Mowa ciała jest istotnym elementem procesu robienia dobrego pierwszego wrażenia. Wystarczy mieć świadomość tego, jak się zachowujesz, żeby w odpowiednim momencie dokonać zmian.

6. Bądź szczera

Nie ma nic gorszego niż spotkanie z osobą, która jest fałszywa, na przykład wysila się, żeby być miłą lub udaje poważniejszą niż jest w istocie. Ludzie, którzy zachowują się w sposób naturalny, budzą sympatię i zaufanie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze