Bezpośrednią przyczyną nadwagi są zaburzenia w kontrolowaniu uczucia głodu i sytości. Belgijscy naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki mogą pomóc w leczeniu otyłości.
W żołądku znajdują się receptory, które działają jak czujniki badające i określające wszystko, co jemy – czy to jest gorzkie, słodkie, tłuste, pikantne. Działają w taki sam sposób, jak język. W wyniku ich aktywności, gdy żywność dociera do jelit, uwalniają się hormony, które kontrolują uczucie sytości i poziom cukru we krwi. Właśnie uszkodzenie tych czujników w żołądku sprawia, że nie reagują one na nadmiar pokarmu, co prowadzi do otyłości, cukrzycy i związanych z nią zaburzeń metabolicznych.
Sara Janssen i Inge Depoortere, belgijskie badaczki, podczas swych badań otrzymały dowody, że ukierunkowanie receptorów smakowych żołądka na komórki w jelitach, może pomóc w walce z otyłością. Kiedy jelita dadzą sygnał, że jedzenia jest wystarczająco dużo i organizm poczuje się syty i przestanie domagać się jedzenia. U uczestników badań, leczonych hormonalnie właśnie w ten sposób nastąpił znaczny spadek masy ciała.
Źródło: Cell Press