Felieton Tomasza Sobierajskiego: Wirtualne BHP

fot.123rf

Niezmiennie poraża mnie powszechna nieporadność w sprzedawaniu prywatności w sieci. Skąd potem to zdziwienie, że ktoś wykorzystał informacje przeciwko nam?
Nie widzieliśmy się od ponad dziesięciu lat, czyli od czasu zakończenia studiów. Wpadliśmy na siebie przypadkiem na ulicy. To dość trudne, kiedy żyje się w dużym mieście na dwóch jego krańcach. Ona zawsze mieszkała po tej „lepszej”, zachodniej stronie, gdzie lotnisko, butiki samozwańczych projektantów, prywatne teatry i rasowe psy. Ja od dawna jestem wierny azjatyckiej części, gdzie bazary, dzikie brzegi rzeki, ciemne zaułki i ludowe stroje z kreszu. Nie wiedziałem nic o Jej dorosłym życiu i, przyznam się bez bicia, dość rzadko zaprzątała moją głowę. Tyle spraw, tyle rzeczy, tyle snów. Mimo to ucieszyłem się, kiedy Ją zobaczyłem. Cześć, cześć. Jak tam, jak tam. Dobrze, dobrze. Miło, miło. To zobaczmy się jakoś – zaproponowała rzutem na taśmę. Zobaczmy się – odpowiedziałem. Znajdziesz mnie na fejsie – rzuciła znad ramienia i pobiegła przed siebie. Wróciłem do domu, wklepałem na klawiaturze Jej imię i nazwisko. Kliknąłem link do Jej profilu. Nie wysłałem zaproszenia, tylko zatrzymałem się na pierwszych informacjach o Niej – tych, które może przeczytać każdy, niezależnie od tego, czy ma dostęp do konta, czy nie.

Moją uwagę zwróciła gęsto wypełniona zakładka „Inne”. Zacząłem czytać. Po chwili zdałem sobie sprawę, że obmacuję Ją wirtualnie, zaglądam do Jej łóżka, torebki i głowy. Nie włamałem się na Jej konto, to były informacje, które dała mi, światu na tacy. Ale czy świadomie?

Dowiedziałem się, które restauracje lubi najbardziej, gdzie chodzi na sushi, na którym osiedlu mieszka i że jest w zarządzie wspólnoty. Który projektant urządzał Jej mieszkanie, a u którego chętnie kupuje koszulki z szarej dzianiny. Jaki jest Jej ulubiony sklep z bielizną i ten z butami. Gdzie kupiła zegarek i złotą bransoletkę. Że ma problemy z tarczycą, poddawała się depilacyjnemu usuwaniu owłosienia i że pod okiem znanej z telewizji dietetyczki pilnuje swojej tuszy. Gdzie chodzi na basen i na fitness. Kto jest Jej trenerem i kto wyciąga Ją z wody, kiedy się przytapia. Gdzie kupiła auto i gdzie wymienia opony. Poznałem Jej ulubione kino i festiwal filmowy. Ulubionych aktorów, reżyserów, malarzy i jednego rzeźbiarza. Wiem, do którego miasta jeździ na wakacje i w którym pensjonacie się zatrzymuje. Odkryłem, że uczestniczy w aukcjach obrazów i lubi antyki. Dowiedziałem się, w jakich klubokawiarniach spędza czas i co Ją śmieszy. Gdzie kupuje książki i jakich autorów czyta. Że woli morze niż góry, na którą grecką wyspę jeździ z rodziną i którą linią lotniczą lata najczęściej. Że odpoczywa przy zajmowaniu się ogrodem. Że wybielała zęby w lanserskiej klinice. Że kocha zajęcia z jogi, chodzi na solarium i gra w tenisa.

Bez trudu wywnioskowałem, że ma troje dzieci i w przybliżeniu byłem w stanie określić ich wiek. Wiem, w którym szpitalu je rodziła oraz kto zajmował się przebiegiem Jej ciąż i odbieraniem porodów. Poznałem Jej preferencje polityczne i światopogląd na wiele spraw: in vitro, aborcję, związki partnerskie i leczniczą marihuanę.