Pozytywne myślenie – jak się oduczyć narzekania i zamartwiania się?

123rf.com

I optymistów, i pesymistów spotyka taka sama ilość złych czy dobrych zdarzeń. Różnica polega na postrzeganiu. Udowodnił to w swoich badaniach Amerykanin Martin Seligman, twórca nowej psychologii pozytywnej. Jak zaprosić do swojego życia pozytywne myślenie?
Jaką potrzebę zaspokajamy, gdy zamartwiamy się? To pewien rodzaj asekuracji. Kobiety przewidują co się zdarzy, bo chcą uprzedzić zagrożenia. Mężczyźni bardziej skupiają się na działaniu niż na sferze odczuć. My niebezpieczeństwom stawiamy czoła emocjonalnie, stąd zamartwianie się. Narzekanie natomiast może wynikać z tego, że kobiety chcą sprostać wszystkim swoim powinnościom. A są nimi szalenie obciążone. Wiadomo, jak trudne jest chociażby połączenie życia zawodowego z rodzinnym. Często mamy problem z powiedzeniem, że coś mnie nie interesuje, że jakichś oczekiwań nie będę spełniać. Nie potrafimy również powiedzieć, że ja czegoś chcę, bo to jest dla mnie ważne. Mamy kłopot z wyborem. Wynika to ze zmęczenia, z tego że doba ma tylko 24 godziny. Mężczyźni łatwiej wybierają i skuteczniej koncentrują się na wykonywaniu zadania. Kobiety mają zdolność jednoczesnego myślenia o wielu rzeczach. To bez wątpienia obciąża ich układ nerwowy. Pojawiają się stany bezsilności i wtedy narzekają. Wydaje nam się, że jak sobie ponarzekamy, będzie nam lżej. Jestem zmęczona, bezsilna, zła, to narzekam, bo mam nadzieję, że uwolnię się od emocji, które się we mnie nagromadziły.

Tymczasem podobno jesteś tym, co myślisz. U podłoża emocji zawsze są określone myśli. Myślimy na przykład w ten sposób: „Ojej, muszę iść do pracy, mam dzisiaj mnóstwo spotkań”. Skutkiem takiej myśli jest niepokój, nawet zdenerwowanie. Żeby nie doświadczyć tych emocji, warto zmienić sposób myślenia i powiedzieć sobie coś takiego: „Jak to dobrze, że mam pracę. Mam dzisiaj dużo spotkań, trochę się tego boję, ale będę miała okazję poznać nowych ludzi, może coś nowego wniosą do mojego życia”. Gdy ogarniają nas nieprzyjemne emocje, warto się zastanowić co bym chciała czuć w danym momencie. Że chciałabym na przykład wyjść w dobrym nastroju do pracy, radować się, czuć podekscytowanie. Wówczas świadomie zmieniamy frustrujące myślenie na konstruktywne, dające szansę zmiany samopoczucia. To przekierunkowanie myśli na drugą stronę. Szklanka do połowy pusta zapełnia się.