1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Cała prawda o piciu kawy

</a> 123rf.com
123rf.com
Czy picie kawy jest dobre, czy złe dla zdrowia? Z pewnością lista korzyści wynikających w upodobania do tego napoju jest znacznie dłuższa niż lista wad.

</a> 123rf.com 123rf.com

Kawa zawiera ponad 1000 substancji, które poza kofeiną mogą oddziaływać na zdrowie. Na przykład obfituje w antyoksydanty, te same, dla których tak cenimy owoce i warzywa. Co więcej, dla niektórych osób, to właśnie picie kawy jest głównym źródłem tych dobroczynnych substancji.

Nałogowi kawosze mogą delektować się napojem bez obaw, tym bardziej, że nie znaleziono dowodów, że picie kawy powoduje trwałe podniesienie ciśnienia krwi. A wprost przeciwnie są podstawy, by sądzić, że miłośnicy małej czarnej mają szanse na dłuższe życie niż ci, którzy kawy nie lubią.

Dlaczego stale brak pewności, jakie są skutki spożywania tak popularnego napoju? By mieć twarde, niepodważalne dowody trzeba przebadać tysiące ludzi, a to kosztowałoby miliony euro. Firmy farmaceutyczne finansujące takie badania nie są zainteresowane w podnoszeniu sprzedaży kawy, natomiast jej producenci nie muszą wydawać olbrzymich sum na sprawdzenie prozdrowotnych skutków, gdyż i bez tego będzie kupowana.

Tak więc naukowcy, gdy mówią o wpływie picia kawy, zwykle używają słów  „może i prawdopodobnie”. Jak więc „może i prawdopodobnie” działa kawa:

  • na serce? – 1-3 filiżanek dziennie obniża ryzyko stanów zapalnych układu krwionośnego, poszerza naczynia krwionośne, chroni przed udarem mózgu, według jednego z badań: 2-8 filiżanek obniża ryzyko zawału serca (o 11 proc.);
  • przeciw cukrzycy? – 4 i więcej filiżanek dziennie – zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II;

  •  na wątrobę? – im więcej małej czarnej, tym mniejsze ryzyko chorób wątroby, w tym także nowotworowych;
  • na mózg? – 1-5 filiżanek kawy pomaga walczyć z demencją, chorobą Alzheimera i Parkinsona, zwiększa aktywność neuronów, zmniejsza ryzyko depresji i myśli samobójczych;
  • na hormony? - obniża ryzyko endometriozy, gdyż zmniejsza ilość estrogenów u kobiet pijących duże ilości kawy;
  • przeciwnowotworowo? - spowalnia wzrost guzów złośliwych, jednak  naukowcy nadal nie wiedzą dlaczego tak się dzieje, być może chroni także przed mało złośliwymi nowotworami skóry.
Lekarze nigdy nie będą wszystkim zalecać picia kawy, gdyż reakcja organizmu jest sprawą indywidualną. Jedni mają po małej czarnej bóle głowy, innym grozi bezsenność, problemy z żołądkiem, zgaga, częstsze wizyty w toalecie. Wszystko zależy od tempa metabolizmu. Niektórzy po kawie smacznie zasypiają, a bywa, że ktoś nie zmruży oka przez kilka godzin po jednej filiżance naparu. Są w końcu tacy, którzy w ogóle nie tolerują tego napoju.

Z badań wynika jednak jeszcze jedna ważna zależność – kawosze mają skłonności do palenia papierosów, piją alkohol w większych ilościach, jedzą częściej czerwone mięso i rzadziej uprawiają sport niż ci, którzy kawy nie piją. Mała czarna „może i prawdopodobnie” chroni więc zdrowie, ale tylko tych, którzy o nie dbają.

Czytaj także: Kawa chroni przed chorobami

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze