1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Hiszpania: Tarragona

Hiszpania: Tarragona

Majestatycznie położona na skalistym wzgórzu górującym nad morzem, Tarragona jest oddalona o 100 km na południowy zachód od Barcelony. Jest to stare miasto założone przez Iberów, potem zamieszkane przez Kartagińczyków, a następnie wykorzystywane przez Rzymian jako punkt wyjścia do podboju półwyspu, który rozpoczął się w 218 r. p.n.e.

Obronne miasto stało się cesarskim letniskiem, a za Augusta „Tarraco” było najbardziej eleganckim i kulturalnym miastem rzymskiej Hiszpanii, u szczytu chwały zamieszkanym przez ćwierć miliona ludzi.

Zachowały się wspaniałe ruiny rzymskie, a także ładna część średniowieczna, natomiast skaliste wybrzeże może pochwalić się kilkoma porządnymi plażami. Warto pamiętać, że prawie wszystkie zabytki i muzea Tarragony są zamknięte w poniedziałki, choć Stare Miasto i niektóre rzymskie ruiny można oglądać codziennie.

Miasto

W sercu górnego miasta znajduje się okolona kawiarniami i restauracjami Rambla Nova, a za równoległą Rambla Vella zaczyna się Stare Miasto. Po bokach obu rambli rozsianych jest wiele zabytków z epoki rzymskiej, w tym różne świątynie, fragmenty forum, teatru, cyrku i amfiteatru. Stoją tu również nadal rzymskie koncentryczne mury obronne, pochodzące głównie z III i II w. p.n.e., lecz wzniesione na jeszcze starszych iberskich monolitycznych blokach; zewnętrzne fortyfikacje dobudowali Brytyjczycy w 1707 r. w czasie wojny o hiszpańską sukcesję.

Tarragona ma kilka muzeów, poświęconych sztuce współczesnej, starej broni, portom i szlacheckiej rodzinie Castellarnau – ale na wizytę zasługuje tylko Museu Nacional Arqueolňgic (…) Olbrzymie zbiory to wspaniałe odbicie bogactwa cesarskiego Tarraco, z tematyczną prezentacją różnych ruin i budowli w mieście, a także całymi salami poświęconymi inskrypcjom, mozaikom, rzeźbom, ceramice i biżuterii. Muzeum Archeologiczne zachęca do podążania szlakiem rzymskich ruin, z których większość tworzy wspólnie Miejskie Muzeum Historyczne (…)Zaczyna się on od spektakularnego Pretori i Circ Romans (wejście od Plaça del Rei), wzniesionego pod koniec I w. n.e. Podcienia i loże cyrku znakomicie odbudowano, a w średniowieczu wieża pretorianów służyła za królewską rezydencję. Można wjechać windą na dach, skąd rozciąga się najlepszy widok w Tarragonie, pozwalający podziwiać miasto od Amfiteatre zbudowanego na zielonym stoku sąsiedniego wzgórza po brzeg morza. Jako stolica prowincji Tarragona miała zarówno oficjalne forum prowincjonalne (którego niewielkie ruiny ostały się blisko katedry na Plaça del Fňrum), jak i Fňrum Local, którego większe pozostałości znajdują się po zachodniej stronie Rambla Nova, koło głównego targu (…)

Dalej od centrum leżą inne ruiny, w tym resztki bardzo dawnej nekropolii, gdzie odkryto groby zarówno pogańskie, jak i chrześcijańskie, z III–VI w. n.e. Teren jest ogrodzony i tylko niewielkie fragmenty są otwarte dla publiczności. Ciekawszy jest rzymski akwedukt, doprowadzający wodę z oddalonej o 32 km Riu Gayo. Najbardziej imponujący ocalały fragment – prawie 220 m długości i 26 m wysokości – znajduje się w polu, koło szosy biegnącej na dnie doliny: można tu dojechać w 10 min autobusem „Sant Salvador” (co 20 min z przystanku przed Avgda. Prat de la Riba 11, przy Avgda. Ramon i Cajal).

Najbliższą miasta plażą jest długa Platja del Miracle za torami poniżej amfiteatru – milsza jest jednak Platja Arrabassada, położona kilka kilometrów dalej. Można do niej dojść, skręcając w prawo przy Hotel Astari z Via Augusta (przy krańcu Rambla Vella) – to przyjemny, półgodzinny spacer stopniowo odsłaniający widoki na plażę i kilka barów.

Informacje praktyczne

Kursujące co godzinę z Barcelona Sants pociągi AVE skróciły czas podróży do Tarragony do 35 min, ale bilety są drogie, a stacja AVE Camp de Tarragona leży 10 min drogi za miastem, więc trzeba doliczyć cenę kursu taksówką do centrum. Poza tym z Passeig de Grŕcia i Barcelona Sants kursują zwykłe pociągi, a podróż do głównego dworca w dolnym mieście trwa niewiele ponad godzinę. Wychodząc z dworca, należy skręcić w prawo i wejść schodami na Rambla Nova przy pomniku Rogera de Llúria (10 min), skąd już tylko parę kroków do Rambla Vella i Starego Miasta.

Ładne place Starego Miasta – np. Plaça del Rei, Plaça del Fňrum i Plaça de la Font – to najlepsze miejsca na drinki na świeżym powietrzu. Szczególnie ten ostatni ma ponad tuzin kawiarni, barów i restauracji, serwujących wszystko od tapas po pizze. La Cuca Fera (…)podaje niedrogie dania katalońskie i ma stoliki poniżej katedry w ślicznym otoczeniu. El Llagut przy Plaça del Rei to dobre miejsce na dania rybne i ryżowe (…)Natomiast dobry obiad można zjeść w Serrallo, czyli tak zwanej dzielnicy rybackiej, położonej 15 min piechotą na zachód od dworca, za portem przemysłowym.

Informacja przygotowana wg przewodnika "Podróże z Pasją. Barcelona".

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze