Psychologia kolorów to nasza zewnętrzna odpowiedź na nasze wewnętrzne stany. Każdy kolor coś wyraża, odzwierciedla nastrój, uczucia i emocje, a nawet stymuluje układ nerwowy czy pełni role społeczne. Jakie jest znaczenie kolorów w psychologii?
Znaczenie kolorów w psychologii jest uniwersalną wiedzą, częściowo uzależnioną od pochodzenia kulturowego i lokalnych tradycji czy religii. Wystarczy poszperać w historii i poszukać kulturowych znaczeń psychologicznych kolorów aby upewnić się, że nie jest to wymysł tylko współczesnych.
W psychologii koloru chodzi o to, że odzwierciedla on tęsknoty i chwilowe nastroje, ukryte w głębinach podświadomości. Jest najsilniejszym elementem stroju, a także sprzedawcą naszej kondycji psychicznej, humoru i stanu ducha. Podświadomie używamy kolorów w psychologii, aby wyrazić siebie! Ich znaczenie jest naszym odkrytym Ja dla wszystkich wokół nas.
Kolory psychologia dzieli na: ciepłe, zimne i neutralne. Ciepłe to czerwony, pomarańczowy, żółty i różowy. Zimne to niebieski, fioletowy i zielony. Neutralne to biel, czerń, brązy i szarości.
- Czerwień według psychologii kolorów jest „królową barw”. Według badaczy w największym stopniu wpływa na ludzką psychikę. Jest kolorem odwagi, pewności siebie i miłości. Ci, którzy „ją noszą” mają silny charakter, dużo energii oraz wiele ambicji chęci władzy.
- Pomarańczowy to kolor ekstrawagancji, radości, optymizmu, kreatywności, ciepła i energii. To siła, która pcha do celu. Pomarańczowy odpowiada za pozytywne myśli i przywraca wiarę w siebie.
- Żółty to znak firmowy optymisty, duszy towarzystwa o pogodnym usposobieniu, bystrości umysłu, uśmiechniętego i zadowolonego z życia, który samym kolorem przyciąga szczęście.
- Róż w psychologii koloru kojarzony jest z kobiecością, pewnością siebie, skłonnością do ryzyka, uczciwością i - zabarwioną lekką nutką infantylizmu - wrażliwością.
- Niebieski, według znaczenia kolorów w psychologii, patrząc okiem psychologa to symbol harmonii, spokoju i pozytywnego działania. Maluje kreatywność, uspokaja umysł i wzmacnia koncentrację. Jest wskaźnikiem dobrej komunikacji i pomysłowości oraz symbolem elegancji.
- Fiolet symbolizuje zainteresowanie sferą duchową. Lubi się z introwertykami, stawia na jakość i skłonności do luksusu. Zwraca na siebie uwagę i stymuluje do rozwoju.
- Zieleń to psychologiczna kraina łagodności, kojąco wpływa na nasz układ nerwowy i uspokaja nawet najcięższe umysły. Przywraca równowagę, wprowadza harmonię i poczucie zaufania.
- Biel znaczy w psychologii kolorów niewinność, czystość, indywidualizm, spokój i elegancja. Wywołuje pozytywne emocje i budzi zaufanie.
- Czerń to tradycja i nowoczesność, klasyka i modna elegancja. Budzi skrajne emocje. Jest mądrością, ale i tajemnicą, z twarzą pyszałka ale i miną pesymisty.
- Brąz uspokaja i dodaje powagi. Budzi pozytywne wspomnienia, ociepla, odpręża. To w psychologii kolor uczciwości, pracy i zaufania.
- Szary skrywa emocje i nie lubi się wyróżniać. Trochę tajemniczy, nie do końca pewny siebie, za to zrównoważony i niezależny.
Kolory nas otaczają, określają, bawią się nami a my nimi, ale pamiętajmy, że znaczenie kolorów w psychologii nie może być wyrocznią i sądem ostatecznym nas samych. Niech służą w dobry sposób i dzięki ich znaczeniom, pozytywnie wpływają na nasz nastrój, emocje i samopoczucie. Niech barwią barwne osobowości, niech ośmielają nieśmiałych a tym co widzą świat w ciemnych barwach, niech psychologia kolorów pomaga założyć różowe okulary.