fbpx

Jaki jest twój kolor? Psychologia kolorów

Jaki jest twój kolor? Psychologia kolorów
123rf.com

Psychologia kolorów to nasza zewnętrzna odpowiedź na nasze wewnętrzne stany. Każdy kolor coś wyraża, odzwierciedla nastrój, uczucia i emocje, a nawet stymuluje układ nerwowy czy pełni role społeczne.
Znaczenie kolorów w psychologii jest uniwersalną wiedzą, częściowo uzależnioną od pochodzenia kulturowego i lokalnych tradycji czy religii. Wystarczy poszperać w historii i poszukać kulturowych znaczeń barw aby upewnić się, że nie jest to wymysł tylko współczesnych.

W psychologii koloru chodzi o to, że odzwierciedla on tęsknoty i chwilowe nastroje, ukryte w głębinach podświadomości. Jest najsilniejszym elementem stroju, a także sprzedawcą naszej kondycji psychicznej, humoru i stanu ducha. Podświadomie używamy go, aby wyrazić siebie! Jest naszym odkrytym Ja dla wszystkich wokół nas.

Kolory zazwyczaj dzielimy na: ciepłe, zimne i neutralne. Ciepłe to czerwony, pomarańczowy, żółty i różowy. Zimne to niebieski, fioletowy i zielony. Neutralne to biel, czerń, brązy i szarości.

 • Czerwień według psychologii kolorów jest „królową barw”. Według badaczy w największym stopniu wpływa na ludzką psychikę. Jest kolorem odwagi, pewności siebie i miłości. Ci, którzy „ją noszą” mają silny charakter, dużo energii oraz wiele ambicji chęci władzy.
 • Pomarańczowy to kolor ekstrawagancji, radości, optymizmu, kreatywności, ciepła i energii. To siła, która pcha do celu. Pomarańczowy odpowiada za pozytywne myśli i przywraca wiarę w siebie.
 • Żółty to znak firmowy optymisty, duszy towarzystwa o pogodnym usposobieniu, bystrości umysłu, uśmiechniętego i zadowolonego z życia, który samym kolorem przyciąga szczęście.
 • Róż w psychologii koloru kojarzony jest z kobiecością, pewnością siebie, skłonnością do ryzyka, uczciwością i – zabarwioną lekką nutką infantylizmu – wrażliwością.
 • Niebieski, według znaczenia kolorów w psychologii, patrząc okiem psychologa to symbol harmonii, spokoju i pozytywnego działania. Maluje kreatywność, uspokaja umysł i wzmacnia koncentrację. Jest wskaźnikiem dobrej komunikacji i pomysłowości oraz symbolem elegancji.
 • Fiolet symbolizuje zainteresowanie sferą duchową. Lubi się z introwertykami, stawia na jakość i skłonności do luksusu. Zwraca na siebie uwagę i stymuluje do rozwoju.
 • Zieleń to psychologiczna kraina łagodności, kojąco wpływa na nasz układ nerwowy i uspokaja nawet najcięższe umysły. Przywraca równowagę, wprowadza harmonię i poczucie zaufania.
 • Biel znaczy w psychologii kolorów niewinność, czystość, indywidualizm, spokój i elegancja. Wywołuje pozytywne emocje i budzi zaufanie.
 • Czerń to tradycja i nowoczesność, klasyka i modna elegancja. Budzi skrajne emocje. Jest mądrością, ale i tajemnicą, z twarzą pyszałka ale i miną pesymisty.
 • Brąz uspokaja i dodaje powagi. Budzi pozytywne wspomnienia, ociepla, odpręża. To kolor uczciwości, pracy i zaufania.
 • Szary skrywa emocje i nie lubi się wyróżniać. Trochę tajemniczy, nie do końca pewny siebie, za to zrównoważony i niezależny.

Kolory nas otaczają, określają, bawią się nami a my nimi, ale pamiętajmy, że ich znaczenie w psychologii nie może być wyrocznią i sądem ostatecznym nas samych. Niech służą w dobry sposób i dzięki ich znaczeniom, pozytywnie wpływają na nasz nastrój, emocje i samopoczucie. Niech barwią barwne osobowości, niech ośmielają nieśmiałych a tym co widzą świat w ciemnych barwach, niech pomogą założyć różowe okulary.