10 wskazówek, by poprawić każdą relację

10 wskazówek, jak poprawić każdą relację
123rf

Pochłonięci szybkim życiem i koncentracją na zadaniach zaniedbujemy partnera i przyjaciół. Tak się zdarza. Psychoterapeutka Christina Steinorth, autorka książki „Cue Cards for Life: Thoughtful Tips for Better”, doradza co możemy zrobić, by poprawić każdą relację.
1. Słuchaj uważnie

Słuchanie jest umiejętnością, która wymaga uważności na słowa, kontaktu wzrokowego i bycia świadomym języka ciała rozmówcy. Kilka minut uważnego słuchania dziennie jest uzdrawiające dla bliskości w relacjach.

2. Rób małe, miłe gesty

Pyszna kanapka do pracy zrobiona mężowi, dokładnie taka, jak lubi. Kawa zafundowana ulubionej koleżance, telefon do cioci nie tylko z okazji imienin potrafią zdziałać cuda.

3. Nie zgaduj, co ludzie myślą i czują

Większość z nas ma tendencję do reagowania na cudze myśli i uczucia ze swojej perspektywy. Lepiej jest jednak niczego na temat drugiego człowieka nie zakładać, tylko otworzyć się i słuchać.

4. Bądź świadoma, kiedy zbliżasz się do ludzi

Chodzi o wyczucie, kiedy się zbliżyć. Zastanów się, czy wiadomość, którą chcesz przekazać, trafi na odpowiedni grunt. Czy jest ku temu czas i sposobność. W ten sposób okażesz szacunek drugiej stronie.

5. Podczas konfliktów bądź uważna na drugą stronę

Można się spierać i nie zgadzać, ale podczas każdego sporu warto wczuć się w sytuację „przeciwnika”. Próby zrozumienia, cierpliwość i empatia wobec kogokolwiek zaowocują lepszą relacją.