1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Czy powrót z wakacji musi być bolesny?

Czy powrót z wakacji musi być bolesny?

fot. 123rf
fot. 123rf
Powroty z wakacji nie są miłe. Wracamy opaleni, zrelaksowani i wyciszeni, właściwie gotowi na to, aby w końcu otworzyć się na uroki życia i nagle musimy skonfrontować się z twardą rzeczywistością.

Eksperci twierdzą, że nasz organizm potrzebuje przynajmniej 10 dni, by na nowo przyzwyczaić do zmienionych warunków otoczenia. W Polsce niemal 60% ludzi uważa swoje życie za stresujące- wynika z raportu społecznego Instytutu Flory. To właśnie ta grupa ludzi ma największe problemy z powrotem z wakacji. Wśród pozostałych 40% znajdują się ludzie, którzy czują się dobrze zarówno w środowisku rodzinnym i zawodowym, dla tej grupy powroty z wakacji są dużo delikatniejsze, osoby takie w sposób płynny odnajdują się w nowych warunkach.

Wyniki badania jakości  życia Polaków  przeprowadzonego przez TNS OBOP pokazują, że z roku na rok stajemy się coraz bardziej aktywni i świadomi konieczności dbania o zdrowie i jakość życia. Współcześni Polacy czerpią satysfakcję z życia rodzinnego i zawodowego, częściej ćwiczą i jadają w restauracjach. Coraz rzadziej uważają, że żyją w miejscu nieciekawym i pozbawionym perspektyw.

Jednak pomimo tych zmian w naszym narodzie wciąż przeważa liczba osób, którym perspektywa powrotu do rzeczywistości potrafi spędzić sen z powiek pod koniec wakacyjnego urlopu i tak naprawdę ciężko znaleźć szybką metodę na uniknięcie pourlopowego stresu.

Spróbujmy jednak przyglądnąć się różnicą wynikającym ze sposobu życia 60% zestresowanego polskiego społeczeństwa i 40 % pozostałych ludzi zadowolonych ze swojego życia. A osoby, które łagodniej przeżywają stres związany z powrotem z wakacji koncentrują swoje myśli na tym co pozytywnego niesie za sobą przyjazd do domu. Tak naprawdę nasze emocje w dniu wyjazdu będą zależne od tego czym karmimy nasz umysł. Jeśli skoncentrujemy się na tym co dla nas nieprzyjemne i trudne taki będzie nasz powrót do domu.

Jeśli gotowi jesteśmy coś zmienić na lepsze w tej kwestii należy zacząć od uświadomienia sobie jakie myśli przejmują nade mną kontrolę.

Większość ludzi tak naprawdę przed wakacjami zajmuje się planowaniem wyjazdu, a w trakcie wakacji powrotem do domu. Ci, którzy mają problem z powrotem do domu, tak naprawdę mają też problem z odczuwania pełnej radości z urlopu. Bowiem problem nie tkwi w miejscu, w którym przebywamy tylko w nas.

Bądźmy świadomi, czym karmimy nasz umysł. Odrzućmy stare nawyki permanentnego narzekania, powiedzmy dość naszym przyzwyczajeniom, nie pozwólmy, aby kierowały nami bezmyślnie pogrążając nas w ciągłym niezadowoleniu. Spróbujmy wprowadzić nowy sposób bycia, skierujmy naszą uwagę na wdzięczność za małe rzeczy, a wkrótce będzie pięknych chwil w naszym życiu coraz więcej.

Autorem tekstu jest Dorota Hołówka, psycholog, założycielka Stowarzyszenia Nowej Psychologii.

Powiedz STOP narzekaniu to druga ogólnopolska kampania Stowarzyszenia Nowej Psychologi. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi oraz uświadomienie społeczeństwu, że każdy  może przejąć odpowiedzialność za przekierowanie swoich myśli z narzekania na wdzięczność, potrzebne jest tylko podjęcie nieodpartej decyzji.

Więcej na

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze